Jak si jedí Britové? Klasika fish and chips! | Pro ženy | Blesk.cz

Jak si jedí Britové? Klasika fish and chips!

23. července 2010 | 14:08

V pokračování gastronomického seriálu, který procestuje kuchyně Evropské unie se znovu podíváme na kulinářskou specialitu Velké Británie.

Fish and chips

Doba přípravy: 30 minut

Budete potřebovat (pro 4 osoby):

1kg čerstvého filé z bílé mořské ryby bez kostí nakrájené na porce
worcesterskou omáčku
citronovou šťávu
pikantní hořčici
mouku
na těstíčko:
200g mouky
1 lžíce cukru
4 lžíce piva
čtvrt lžičky soli
2 žloutky
6 lžic mléka
6 lžic vody
2 bílky
na hranolky:
1kg brambor
olej na smažení

Postup:


1. Mouku smíchejte s cukrem, přidejte pivo, sůl a žloutky a dobře promíchejte. Přilijte smíchané mléko s vodou. Vymíchejte hladké těstíčko a nechte odležet. Bílky ušlehejte a zlehka vmíchejte do těstíčka.
2. Porce ryby omyjte, osušte a obalte v mouce. Namáčejte po částech v těstíčku a usmažte v oleji do zlatohněda. Vyjměte je na ubrousek a osolte.
3. Brambory oloupejte, nakrájejte je na hranolky a nechte je namočené ve vodě. Pak je vyjměte, osušte a smažte v rozehřátém oleji , až jsou hnědé a křupavé. Podávejte s octem.

Stonhenge

Kamenná stavba z mladší doby kamenné, která se nachází v blízkosti městečka Amesbury, je významnou kulturní památkou. Její účel přesně neznáme, patrně sloužila jako chrám a k předpovídání zatmění Slunce a Měsíce.

Stonhenge - kamenná stavba z mladší doby kamenné
Stonhenge - kamenná stavba z mladší doby kamenné
Autor: DUŠAN KŘÍSTEK, SHUTTERSTOCK.COM

Slavný Angličan: Rowan Atkinson

Britský komik, který rozesmívá masy lidí už jen tím, že se objeví na scéně. Díky svému nadání dokázal už v dětství rozesmívat masy lidí, přesto však v mládí nepomýšlel na kariéru komika. Po studiích na Oxfordu se začal věnovat zpočátku pouze psaní krátkých scénářů a to byly první krůčky k televizi. Od prvních úspěchů už nebylo daleko k nezapomenutelnému Mr. Beanovi. Sám Atkinson se k této roli vyjádřil, že ji miluje i nenávidí zároveň. Není divu, proslavila ho po celém světě, na druhou stranu mnoho lidí díky této roli nezná ani jeho původní jméno. Ztřeštěný majitel zeleného minicooperu se svým plyšovým přítelem Teddym nás dostal svým smyslem přitahovat katastrofy a nešikovností. Objevil se však i v neméně slavných snímcích jako je bondovka Nikdy neříkej nikdy, komedii Čtyři svatby a jeden pohřeb a v hlavní roli se předvedl ve snímku Mr. Bean: Největší filmová katastrofa.

 

Rowan Atkinson
Rowan Atkinson
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Autor: připravily: luc, lap, jak