Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Zhubněte do plavek: Bylinky vám pomohou!

 • Bylinky umí skutečné zázraky!
  17. dubna 2013 | 07:00

  Pro jejich účinky je používaly už naše prababičky. Zrychlují metabolismus, podporují spalování tuků, brání jejich ukládání, snižují chuť k jídlu. Nejen tyto vlastnosti činí z mnoha léčivých rostlin nenahraditelné pomocníky při hubnutí.

 • Váhu zredukuje maliník či maté

  Maliník

  Proces redukce váhy dokážou plnohodnotně podpořit tinktury z bylin či pupenů rostlin. Mezi takzvané hubnoucí byliny patří například kombinace maliníku, ostružiníku a olše, která působí proti ukládání tuků. Snížit nadváhu může pomoci také kukuřice setá či rostlina maté.

  Maté je jedním z největších pomocníků při hubnutí. Dokáže totiž ztlumit pocit hladu, rozkládá přebytečný tuk v játrech a zároveň jej odstraňuje i z podkožní tkáně a střevního traktu. Účinným je rovněž extrakt vyrobený z ananasu, vinných hroznů a mořských řas, který zabraňuje ukládání tuků a tělo odvodňuje.

 • Detoxikaci zajistí jalovec nebo vřes

  Vřes

  Při snižování hmotnosti musíme zároveň myslet i na vhodnou očistu organismu. Po dlouhé zimě je totiž tělo zaneseno nejrůznějšími typy škodlivých látek, a je proto důležité jej detoxikovat. Například ve střevech mívají usazené toxiny velmi často za následek vznik obezity nebo žaludeční problémy.

  V průběhu hubnutí je tak vhodné sáhnout třeba po medvědím česneku, jenž kromě antibakteriálního a protiplísňového působení bojuje například i s celulitidou a zajišťuje obnovu střevní mikroflóry. Pro regeneraci je výborný rovněž len, pýr a dub, případně zelený jíl a enterosgel. 

 • Vysoký cholesterol sníží šii-take

  Hoževnatec jedlý - šiitake

  K hubnutí patří jednoznačně dodržování zdravého životního stylu a snižování hladiny cholesterolu v krvi. Cholesterol je látka, která je však v podstatě nerozpustná ve vodě, a tak nemůže cestovat krevním řečištěm. V případě nadbytku v těle se cholesterol ukládá do buněk i cévních stěn a způsobuje srdeční i oběhová onemocnění.

  Boj s cholesterolem je tak jednou ze základních součástí hubnoucího procesu. Podpořit jej můžeme tinkturou z východoasijské houby šii-take či jalovce, který také podporuje trávení a fungování žlučníku. Pomoci může i leuzea neboli maralí kořen. Ten působí na snížení hladiny cukrů a tuků v krvi a zásobuje tělo antioxidanty důležitými pro snížení výskytu některých typů rakoviny.

 • Fyzickou aktivitu podpoří borovice

  Připravte si léčivý borovicový čaj

  Součástí správného redukčního programu by měl být samozřejmě pravidelný pohyb. Pokud však začneme po delším období nečinnosti tělo neadekvátně namáhat, mohl by našemu organismu sport spíše ublížit. Proto je dobré při zvýšeném množství pohybu užívat tinkturu z bělotrnu, která působí jako svalové tonikum.

  Pomoci může rovněž borovice sosna. Ta stimuluje revitalizaci kostní tkáně i chrupavek a udržuje v nich hladinu vápníku. K podpoře fyzické aktivity se doporučuje i rehmanie, jmelí, lopuch nebo rakytník.

 • Psychickou pohodu navodí třezalka

  Třezalka tečkovaná pomáhá při lehkých depresivních stavech.

  V průběhu hubnoucího procesu je vhodné se maximálně komplexně zaměřit na celé tělo a jeho změny. Zásadní je tedy dbát i na psychiku. Svou snahu o zhubnutí bychom tak měli čas od času podporovat bylinnými přípravky zaměřenými na psychickou pohodu.

  „Lidé, kteří absolvují proces hubnutí, prochází mnoha změnami. Proto by neměli podcenit také péči o své psychické rozpoložení a duševní pohodu. Na úzkostné stavy funguje vrbka úzkolistá, lípa a třezalka tečkovaná. Také bělotrn harmonizuje psychický stav a udržuje dobrou náladu,“ prozradila nám Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se na výrobu bylinných tinktur a výluhů specializuje.

Klíčová slova: hubnutí, dieta, bylinky
Diskuse ke článku
.