Vhodným kandidátem je člověk, jehož BMI se pohybuje v rozmezí 35 – 40 a který má už závažné zdravotní problémy spojené s velkou nadváhou: cukrovku, vysoký krevní tlak apod. „Je bezpodmínečně nutné, aby pacient byl naprosto psychicky v pohodě a zdráv,“ říká MUDr. Martin Hrubý z turnovské nemocnice. „Měl by mít velkou motivaci obezity se zbavit a ochotně se podřídit veškerým dietetickým specifikům, která tato operace vyžaduje.“
Jak operace probíhá?
Laparoskopickou bandáž žaludku provádějí bariatričtí chirurgové. „Zákrok se provádí velmi šetrnou miniinvazivní cestou skrze několik drobných řezů,“ říká Hrubý. „K žaludku se zavede optický přístroj s kamerou, který chirurgům zajistí obraz břišní dutiny na monitoru. Pomocí dalších speciálních nástrojů je upevněna na žaludek bandáž.“
Pomůže operace každému?
Přiškrcení vstupní části žaludku bandáží vede k tomu, že již po prvních soustech jídla máte pocit plného žaludku. Nesnižuje se tedy chuť k jídlu, ale snižuje se denní dávka stravy bez nepříjemného trápení se hladem. Ovšem tato metoda není samospasitelná. Neukáznění jedinci však dokáží i bandáž ošidit. Proto by lidé měli svou nadváhu řešit v samém počátku nabírání hmotnosti správnou životosprávou a pohybovou aktivitou.
Po operaci jde váha dolů
Po zákroku dochází k postupnému poklesu hmotnosti. Pacientův zdravotní stav se zlepšuje a on je pohyblivější, zlepšuje se jeho zdravotní stav, což vede ke zvýšenému výdeji energie a k dalšímu možnému poklesu hmotnosti. Také se zlepší celkový vzhled dříve velmi silného člověka.
Jak jde váha dolů?
„Váhový úbytek se po operaci pohybuje kolem 2 – 10 kg za měsíc, po roce více než 20 kg a po dvou letech 30 – 40 kg,“ vypočítává doktor Hrubý. „Hmotnost směrem dolů se po operaci upravuje dlouhodobě, přetrvává více než 5 let.“