Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Kdy je 1. adventní neděle a čím je advent v roce 2023 speciální?

30. srpna 2023 | 13:00

Kdy je v roce 2023 první adventní neděle?  Víte, jak se termín tohoto pohyblivého svátku počítá, jaké jsou další adventní zvyky a tradice a čím bude tento rok speciální?

• V roce 2023 advent začíná 3. prosince, nezapomeňte si včas připravit adventní věnec a zapálit první svíčku.

 Advent je období čtyř nedělí před vánočními svátky, přesněji řečeno před 25. prosincem. Jedná se o pohyblivý svátek, takže každý rok připadne na jinou dobu.

Jednou za několik let je advent speciální a stane se, že 4. adventní neděle vyjde přesně na Štědrý den. A právě tak to bude v roce 2023. Podívejte se, ja to bude v příštích letech.

Jak spočítat, kdy je advent?

Kdy advent začíná, si jednoduše spočítáte sami. Počítejte vždy čtyři neděle před Štědrým dnem. Pokud Štědrý den připadá na neděli, pak je zároveň také poslední adventní nedělí. To tedy nastane v roce 2023, předtím tomu tak bylo v roce 2017 a další štědrovečerní čtvrtá adventní neděle bude v roce 2028.

Kdy jsou adventní neděle a jaké mají názvy?

Adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá a letos připadají na třetího, desátého, sedmnáctého a čtyřiadvacátého prosince. Název adventních nedělí nemá žádné historické vysvětlení. Je to spíše výmysl moderní doby, který je spojen se snahou obchodníků co nejvíce prodat. I proto jsou mnohé obchody právě na tyto neděle otevřené, i když jsou jinak běžně poslední den v týdnu zavřené.


Tradice, zvyky a symboly

V minulosti se lidé celé čtyři týdny postili, nesměly se konat svatby a žádné velkolepé oslavy a hodování. Věřící si v tuto dobu připomínají dva příchody Ježíše Krista. První připomínkou je Poslední soud a druhou je narození Ježíše Krista.

Ať jste věřící nebo ne, význam adventu by měl mít vždy duchovní ráz. Někdo si v něm najde chvíle zpomalení a klidu, někdo ho stráví pečením a dalšími přípravami na nejkrásnější svátky v roce a někdo ho bude věnovat rodině. Ten, kdo věří v Boha, bude vzpomínat na nelehkou cestu Ježíše Krista.

Jak zapalovat svíčky na adventním věnci

• Tradiční pojetí adventních nedělí je však vždy spojeno s adventním věncem se čtyřmi svíčkami, kdy právě každá z nich se zapaluje na jednu adventní neděli.

• Svíčky by tradičně měly být uspořádané rovnoměrně do kruhy a zapalovat se mají proti směru hodinových ručiček.

• Hlavně pro děti, ale i pro dospělé, je pak tradice adventních kalendářů s okénky.

·        

 

Autor: red
Video se připravuje ...