Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

První adventní neděle je letos už v listopadu. Nepropásněte první svíčku!

10. listopadu 2020 | 07:13

Kdy je letos první adventní neděle? Nenechte se zaskočit, advent začíná už 29. listopadu. Nezapomeňte si včas připravit adventní věnec a zapálit první svíčku. Víte, jak se termín tohoto pohyblivého svátku počítá, v kterém roce vyjde 4. adventní neděle na Štědrý den a jaké jsou další adventní zvyky a tradice?

Advent je období čtyř nedělí před vánočními svátky, přesněji řečeno před 25. prosincem. Jedná se o pohyblivý svátek, takže každý rok připadne na jinou dobu.

Jak spočítat, kdy je advent?

Kdy advent začíná, si jednoduše spočítáte sami. Počítejte vždy čtyři neděle před Štědrým dnem. Pokud Štědrý den připadá na neděli, pak je Štědrý den zároveň také poslední adventní nedělí. Naposledy tomu bylo v roce 2017 a nejdříve tomu bude v roce 2023. Letošní termín adventu je od 29. listopadu do 20. prosince.

Kdy jsou adventní neděle a jaké mají názvy?

Adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá a letos připadají na 29. listopadu, šestého, třináctého a dvacátého prosince. Název adventních nedělí nemá žádné historické vysvětlení. Je to spíše výmysl moderní doby, který je spojen se snahou obchodníků co nejvíce prodat. I proto jsou mnohé obchody právě na tyto neděle otevřené, i když jsou jinak běžně poslední den v týdnu zavřené. Jak tomu ale bude letos, ukáže ještě vývoj epidemie.


Adventní tradice, zvyky a symboly

V minulosti se lidé celé čtyři týdny postili, nesměly se konat svatby a žádné velkolepé oslavy a hodování. Věřící si v tuto dobu připomínají dva příchody Ježíše Krista. První připomínkou je Poslední soud a druhou je narození Ježíše Krista.

Ať jste věřící nebo ne, význam adventu by měl mít vždy duchovní ráz. Někdo si v něm najde chvíle zpomalení a klidu, někdo jej stráví pečením a dalšími přípravami na nejkrásnější svátky v roce a někdo jej bude věnovat rodině. Ten, kdo věří v Boha, bude vzpomínat na nelehkou cestu Ježíše Krista.

Tradiční pojetí adventních nedělí je však vždy spojeno s adventním věncem se čtyřmi svíčkami, kdy právě každá z nich se zapaluje na jednu adventní neděli. Hlavně pro děti, ale i pro dospělé je pak tradice adventních kalendářů s okénky.

·        

 

Autor: red