Naše chování v tísni
Jsme nervózní: nechceme řešit problémy, vyhýbáme se pohledu z očí do očí, okusujeme si nehty, rychle mluvíme, nervózně kouříme, nedokážeme se rozhodnout, skáčeme druhým do řeči.
Jsme agresivní: křičíme, nadáváme, obviňujeme druhé, vysmíváme se, vyhrožujeme. Rozčilujeme se kvůli "blbostem". Přenášíme zlost na nevinné (např. muž vystresovaný v rodině vynadá svým podřízeným).
Manipulujeme s lidmi: snažíme se před nepříjemnými věcmi nějakým způsobem pojistit. Saháme po alkoholu, prášcích, nebo se chceme zmanipulovat jiné, aby za nás problémy řešili.
Vyhýbáme se problémům: absolutně neřešíme to, co nás trápí. Oddalujeme činnosti, kde se bojíme selhání. Sice cítíme úlevu, ale jen krátkodobě. Problémy se budou zhoršovat. Zmizí jen tehdy, když se k nim postavíme čelem!
"Provokatéři" napětí
V práci: nízký plat, hrozba ze ztráty práce, dluhy, konflikty s nadřízenými a kolegy, neschopnost říci ne, workoholismus u sebe i partnera, chaos v práci, "nestíhání".
Ve vztazích: rozvod, rozchod, žárlivost, problémy v sexu, závislost na partnerovi (citová i materiální), neshody s rodiči, potíže s dětmi, jejich odchod z domu.
V životním stylu: nedostatek kamarádů, špatné bydlení, stereotyp, absence koníčků, uzavřenost rodiny.
Další stresory: nemoci vlastní i členů rodiny, zhoršování se stavů, starost o postiženého člověka (po fyzické nebo psychické stránce), závislosti na alkoholu, drogách, automatech .
TĚLESNÉ PŘÍZNAKY STRESU
|
Stresujte se jen krátce!
Stres se dělí na dlouhodobý a krátkodobý, podstatnější je rozdělení na ten prospěšný a škodlivý. Prospěšný stres je spíše krátkodobý – díky němu jsme motivováni, daří se nám například v práci a také slavíme větší úspěchy.
Škodlivý stres se týká situací, které nelze jen tak vyřešit. Když sedíte v autě v ucpané ulici a máte za chvíli důležitou schůzku, stres přestává být užitečný, jen je pro tělo nezdravý. A když je pravidelný, organismus nemá čas se z něj ani zotavit a vzniká chronický stres.
Co hrozí při dlouhodobém stresu* Deprese * Úzkosti * Vysoký krevní tlak * Cukrovka * Obezita * Žaludeční vředy * Poruchy imunity * Vznik rakoviny * Sexuální problémy |
Neničte se, braňte se!
* Odpočívejte aktivně: běžte se "vymlátit" do fitka, zaběhejte si – lidé, kteří žijí aktivně, mají konstruktivní myšlení a nedělají si starosti
* Zajděte si do sauny a "vypařte" problémy z hlavy
* Věnujte se svému protějšku – užívejte si intimních chvil, při sexu se vyplavují endorfiny – hormony štěstí.
* Neberte si na sebe nesmyslně moc práce a naučte se říkat NE
* Řešte problémy hned – neodkládejte nic na "potom"
* Nezapomínejte snídat! Bohatá snídaně nastartuje organismus a dodá vám více energie do nového dne
* Nestyďte se navštívit psychologa nebo psychiatra
* Pořiďte si zvíře
Jak se stres podepíše na zdraví
Hlava: Způsobuje silné bolesti hlavy, vznikají poruchy koncetrace, spánku, paměti. Trvalý pocit únavy, nevýkonnosti, vyčerpání.
Páteř + krční páteř: Svaly jsou neustále v napětí, zatěžují se klouby, trpí zejména páteř – časté jsou bolesti
Srdce: Zužují se cévy, zvedá se krevní tlak a hrozí vznik srdečních chorob, infarkt
Žaludek: Časté jsou potíže se zažíváním, hrozí vznik žaludečních vředů
Plíce: Pokud stres útočí na dýchací ústrojí, může dojít v důsledku snížení imunity ke vzniku astmatu
Pohlavní ústrojí: Muži mají problémy s erekcí a ejakulací
PORADNA LÉKAŘEMUDr. Tomáš Rektor,
|