Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Přestupný rok je tady: Proč ho máme a kdo má svátek 29. února?

29. února 2024 | 10:33

Rok 2024 je přestupný. Proč se vlastně přidává do kalendáře 29. únor, jak je to s narozeninami a svátkem v tento den a jaké tradice a pověry se k přestupnému roku vážou?

Co vás nejvíc zajímá:

Co znamená přestupný rok?
Kdy budou další přestupné roky?
Kdo má svátek 29. února?
Tradice a pověry
PŘEHRAJTE SI ČLÁNEK JAKO VIDEO.

Co je to přestupný rok a kdy bude další?

V přestupném roce se k nejkratšímu měsíci únoru, který má osmadvacet dní, přidává jeden den. Nastává jednou za čtyři roky kvůli vyrovnání rozdílu mezi kalendářním a tropickým rokem. 

Kalendářní rok začíná 1. ledna, končí 31. prosince a má 365 dní. Oproti tomu tropický rok je doba trvání oběhu Země kolem Slunce. Rozdíl mezi nimi je 5 hodin, 48 minut a 45,4 sekundy.

Pokud by přestupné roky nebyly, posunul by se každý rok začátek astronomického jara o čtvrt dne dozadu, a jaro by začínalo stále dříve. Za několik desítek let bychom tak Vánoce slavili v létě a letní prázdniny měli v zimě.

Termíny přestupných roků: 29. únor máme v kalendáři v letošním roce, tedy 2024, a poté každý další čtvrtý rok: 2028, 2032, 2036 atd. 

Narozeniny a svátky

Jak je to s narozeninami 29. února? Teoreticky byste je měli slavit pouze jednou za čtyři roky a být mladší. Ve skutečnosti ale samozřejmě úředně i fyzicky stárnete stejně jako ostatní. Vaše narozeniny tak nastávají při přechodu mezi 28. únorem a 1. březnem.

Nešťastník, který má svátek 29. února, je Horymír. Lidí, kteří si opravdové jmeniny užijí jen jednou za čtyři roky, ale není moc. Toto jméno, které všichni známe ze staré pověsti o udatném Horymírovi a jeho koni Šemíkovi, má totiž v současnosti v Čechách jen 134 osob.

Pověry a tradice

• Přestupné roky se netěší dobré pověsti, mají být skoupé na štěstí, dobré počasí i úrodu.

• Především v Irsku a Velké Británii platí tradice, že v přestupný rok mohou ženy žádat muže o ruku. Pokud muž návrh k sňatku odmítne, musí ženě jako kompenzaci darovat pár kožených rukavic, růži, jednu libru a polibek.

• Jinde se tahle tradice vztahuje pouze na 29. únor, což bylo i inspirací pro romantický film z roku 2010 s příznačným názvem Přestupný rok.

• V České republice je přestupný rok velké lákadlo pro snoubence. 29. února je žádané datum svatby, pokud vychází na víkend.

•  Velmi rozšířená pověra se váže k těhotným ženám, ty by si v přestupném roce neměly stříhat vlasy, aby se jim narodilo zdravé dítě.

•  V přestupném roce by se také nemělo sbírat nic ze země, abyste si s sebou nepřinesli domů negativní síly.

• V některých regionech bývalo ještě před 100 lety zvykem, že na přestupný rok na Velikonoce chodily koledovat ženy.

Co je vlastně přestupný rok? Pusťte si video:

Video se připravuje ...
Co je to přestupný rok? • VIDEO: Videoredakce ženských titulů

 

 

 

Autor: red