Čtvrtek 26. prosince 2024
Polojasno 2°C

Mobilní telefon není jen na volání: Jak využít jeho funkce naplno?

Telefon není jen na volání! Jak využít jeho funkce na maximum?
27. listopadu 2024 | 05:00

Mladí nepustí mobil z ruky, ale čím dál věrnějším společníkem je i pro ostatní generace. Stal se naším osobním asistentem, zábavním centrem i pracovním nástrojem. Jak jeho možností využít naplno? Máme pro vás tipy! 

Foťte jako profesionál

„Vyfoť moje rozkvetlé hortenzie a pošli je tetě Vlastě,“ říkala mi ještě donedávna maminka, která chtěla své zahradnické úspěchy sdílet se svou sestrou, ale její starý mobil fotil katastrofálně. Dnes má lepší model, takže fotí a posílá, kdykoli ji napadne. S mobilním telefonem totiž může i naprostý amatér zachytit snímky v profesionální kvalitě. Mnohé telefony dnes nabízejí i možnosti, jako je režim portrétu, noční snímky, nebo dokonce režim makro, který dříve zvládaly jen speciální kamery.

Sledujte své oblíbené seriály

Pokud chcete být stále v obraze, co se děje ve vašem oblíbeném seriálu, nebo ve světě, sledujte pořady a filmy na telefonu kdekoliv a kdykoliv. Dobré připojení vám umožní kvalitní obraz i zvuk ať už jedete ve vlaku nebo jste v pohodlí postele. 

Mapy po ruce a navigace

Moje špatná orientace přestala být problém ve chvíli, kdy jsem začala používat aplikace jako Google Maps nebo Mapy.cz. Zapínám je i na cestu do práce, i když ji znám jako vlastní boty, protože jsou v pražském provozu schopny nabídnout miaktuálně nejrychlejší trasu. Hodí se nejen pro řidiče, ale i pro pěší a cyklisty.

Hraní her a aplikace

Věděla jste, že zhruba každá druhá žena hraje na smartphonu hry? Můžou to být puzzle, karty, sudoku, slovní hry, ale i složité strategické hry, které vás zabaví na hodiny a pořádně zaměstnají mozek. A hrají je jak teenageři, tak dospělí a starší uživatelé. Stejně tak si užijete zábavu s různými aplikacemi, které vám umožní třeba zkusit netradiční barvu vlasů nebo výraznou rtěnku. 

CO JE DŮLEŽITÉ VĚDĚT:

Abyste mohla svůj telefon využít naplno a nesekal se vám při videohovoru na každém druhém slově, není ani tak nutné mít nejnovější model, jako spíš rychlý internet. Třeba O2 má dostupné připojení na nejmodernější 5G síť pro 95 % obyvatel Česka, využívají ho ale jen tři z deseti zákazníků. Problém je, že ti zbývající nemůžou využívat tak kvalitní připojení.

PROČ 5G?

5G je pátá generace mobilních sítí. Jedná se o technologii, která výrazně zvyšuje rychlost a kapacitu sítě, na které můžete přijímat a vysílat rychlá data. Výrazný rozdíl je v latenci neboli odezvě, tedy době, kterou data potřebují k cestě z jednoho bodu do druhého. U 5G se dá říct, že informace můžou cestovat téměř v reálném čase.

AKTUALIZUJTE, NEBO VYMĚŇTE

„Pokud chcete jistotu, že váš telefon není otevřenou branou pro hackery, doporučujeme jej pravidelně aktualizovat. Pokud už patří do kategorie bez podpory, pak ho ideálně vyměnit za novější, bezpečnější zařízení,“ doporučuje bezpečnostní ředitel O2 a přední odborník na kyberbezpečnost Radek Šichtanc.

Videohovory

Během covidu jsme v nich jeli všichni naplno, ale já je při zvláštních příležitostech využívám dodnes. „Vzala“ jsem tak maminku se sestrou do Paříže, Bruselu i Ženevy. Prostě, když se ocitnu na obzvlášť krásném místě, spustím videohovor, a moji blízcí tak můžou na chvíli vnímat atmosféru, skoro jako by tam byli se mnou. Každý rok si také dáváme videohovor s dětmi během adventní neděle, protože jinak bychom neměli šanci se všichni sejít.

Online nákupy

Zvlášť pokud nestíháte, bydlíte na vesnici nebo vám třeba zdravotní problémy nedovolí vyrážet na nákupy, je pro vás mobil s internetem ideální. Skoro na jedno kliknutí se dá nakoupit cokoli, od oblečení přes nábytek, sazenice rostlin až po potraviny. A to z pohodlí vašeho gauče.

Kurzy a semináře 

Některé aplikace nabízejí stu- dium jazyků (já už skoro rok denně používám Duolingo), jiné programování, ale k dispozici jsou i kurzy osobního rozvoje, meditace nebo apli- kace na cvičení. S telefonem můžete sledovat, kolik kroků denně ujdete, počet spálených kalorií, srdeční tep nebo třeba kvalitu spánku.

Autor: Lenka Knápková