Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Nedejte komárům šanci. Poradíme vám, jak na to!

24. června 2022 | 06:00

Co by mohlo být otravnějšího, než když se do nočního ticha ozve nepříjemný komáří pískot? Nedejte komárům, mouchám, včelám a dalším podobným nezvaným návštěvám příležitost k domovním invazím. Vsaďte na sítě proti hmyzu!

Vlahé letní večery přímo volají po tom, užít čerstvého, provoněného vzduchu na terase nebo u otevřeného okna. Jenomže rozsvícené světlo je velkým lákadlem pro nejrůznější dotěrný hmyz. Co s ním? Nemusíte si nechat pít krev nebo držet černou hodinku. Vyzkoušet můžete babské rady, jak ochránit domácnost před dotěrným hmyzem. „Jako přírodní odpuzovač mohou posloužit některé pokojové květiny, které hmyzu právě nevoní, jako je například muškát, levandule nebo aksamitník. Využít lze i známé aromatické kuchyňské bylinky, například rozmarýn, tymián, bazalku, mátu, majoránku, dobromysl, koriandr, libeček a další,“ radí Tomáš Sysel, odborník z nezávislého Institutu zdravého bydlení.

Pokud chcete mít jistotu, že se k vám domů nedostane ani jeden nezvaný host, stačí vsadit do oken sítě, které bzučivým návštěvníkům učiní přítrž. „Sítě proti hmyzu dokážou velmi efektivně chránit před obtížným mouchami, komáry a vosami, ale přitom jsou velice nenápadné, na první pohled si jich prakticky nevšimnete. Díky odolnému hliníkovému rámečku síť dobře drží tvar bezpečně tak přiléhá k okennímu rámu,“ popisuje David Šejvl, manažer divize stínění značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Video se připravuje ...
Jak si vyrobit rozmarýnový repelent • VIDEO: Videohub

Ladí s okny

Nemusíte mít obavy z toho, jak bude síť na domě vypadat. Barvu rámečku totiž můžete vybírat ze široké škály odstínů podle vzorníku RAL, který je celosvětově uznávaným standardem pro stupnici barevních odstínů, nebo případně i z imitací dřeva, které budou s okny dokonale ladit. Navíc se jedná o opravdu univerzální řešení, které se hodí prakticky pro každý typ otvorové výplně. Existuje pevná varianta do běžných oken, otevíravá dveřní síť pro dveře na zahradu či balkon a síť typu plisé, která se hodí pro velkoformátové posuvné systémy, balkony, lodžie nebo dokonce i kryté terasy. Tento typ sítě se skládá do malého pouzdra k jedné straně okna jako harmonika, ale může se skládat i směrem nahoru. Pokud není síť zrovna roztažená, vytváří z exteriéru nenápadný malý box na boční hraně okenního rámu. U terasových oken tak zůstává zachován bezbariérový přístup, protože spodní vodící profil pro roztažení sítě je velice nízký.

Samotná síťovina se vyrábí ze skelného vlákna potaženého plastem, takže zvládne odolat rozdílům teplot a dobře drží tvar. Kromě běžné síťoviny existuje i druh odolnější proti mazlíčkům a také proti pylům, která zabraňuje v jejich pronikání do interiéru. Je tedy dobrým řešením pro alergiky. Sítě lze v jednom rámu i kombinovat, pokud je rozdělený, a například ve spodní části dát síť proti mazlíčkům. Síťovina, která odolá i domácím zvířatům, je ale silnější, takže je třeba počítat s tím, že bude interiér více stínit. Síť je navíc v rámečku upevněna pomocí speciální vložky, takže se dá snadno vyměnit, pokud by došlo k jejímu poškození nebo protržení.

Dají se sítě kombinovat se stíněním?

Rozhodli jste se pořídit sítě proti hmyzu, ale chtěli byste i venkovní stínění? Nemusíte dělat kompromisy a volit buď jen jedno, nebo druhé, mít můžete klidně obojí. Je ale třeba si vše včas pohlídat. „Kombinace sítí proti hmyzu s venkovním stíněním je velmi oblíbená hlavně u velkých francouzských oken na terasu. Pokud ji budete chtít v oknech využít, je důležité se o konkrétním řešení dopředu poradit s odborníkem, aby se předešlo pozdějším problémům při montáži či používání. Pokud se vše nepohlídá včas, mnohdy je nutné hledat velké kompromisy na úkor pohodlného užívání,“ upozorňuje David Šejvl z VEKRY. Při dodatečném řešení může kombinace stínicí techniky a sítí představovat problém, u okna s venkovním stíněním už pro osazení sítě na rámu totiž často nezbývá místo. Existují ovšem i typy stínění, které mají síť proti hmyzu integrovanou ve svojí konstrukci. O konkrétní podobě stínění a sítí proti hmyzu je každopádně ideální poradit se hned při výběru oken, protože jde o nejlevnější a po všech stránkách nejvýhodnější řešení. Pak je totiž zaručena zcela ideální kompatibilita sítí proti hmyzu s okny.

Autor: REDAKCE