Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Chraňme děti před zubním kazem, vyzývají odborníci

17. prosince 2014 | 00:00
Prezentace klienta |

Zubní kaz je nejrozšířenějším onemocněním na světě – nejvíce ohroženou skupinou jsou právě děti a mládež. Výzkumy ukázaly, že téměř 60 % pětiletých dětí v České republice má zuby s kazem či plombou a u adolescentů ve věku 15 let je to více než 86 %. Na zlepšení tohoto stavu začala od letošního léta pracovat nově vzniklá iniciativa zubních lékařů – Aliance pro budoucnost bez zubních kazů.

 „U třetiny českých předškolních dětí odpovídá postižení zubním kazem situaci, jaká zde byla před 60 lety. Celá jedna třetina dvanáctiletých dětí má ve stálém chrupu pět a více kazů, což je alarmující,“ vysvětluje doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc. Právě ona zastupuje Českou republiku v Alianci pro budoucnost bez zubních kazů (ACFF). Iniciativa, která sdružuje celosvětově odborníky z oblasti zubního lékařství, chce změnit přístup populace k péči o chrup. Její cíle jsou ambiciózní – všechny děti narozené po roce 2026 by měly celý svůj život prožít bez větších zubních kazů, které by se musely ošetřit plombou. 

Autor: Colgate-Palmolive

K dosažení cílů aliance vede konkrétní plán: vypracování a zavedení efektivních programů prevence a kontroly onemocnění. „Je třeba si uvědomit, že zubnímu kazu můžeme účinně předcházet, a v časném stadiu lze tento proces dokonce zastavit. Z toho vyplývá, že vzniku zubního kazu v budoucnu můžeme předcházet již dnes. Edukace veřejnosti, zejména dětí a mládeže, prostřednictvím preventivních programů hraje v tomto směru nezastupitelnou roli. Tím, že budeme informovat, zvyšovat povědomí o zubním kazu a motivovat veřejnost ke zdravějším stravovacím návykům a lepší ústní hygieně, můžeme významně snížit jeho výskyt,“ dodává doc. Koberová Ivančaková. 

Autor: Colgate-Palmolive

Zubní kaz způsobuje nejen bolest, ale také problémy s příjmem potravy a v krajním případě i ztrátu zubu. Poslední výzkumy také ukazují, že infekce v ústech může způsobovat závažné zdravotní problémy. Abychom těmto problémům dokázali zabránit, je mimořádně důležité začít s osvětou u nejmladších a učit včas děti i teenagery, jak o dutinu ústní správně pečovat. 

Více informací naleznete ZDE!