„U třetiny českých předškolních dětí odpovídá postižení zubním kazem situaci, jaká zde byla před 60 lety. Celá jedna třetina dvanáctiletých dětí má ve stálém chrupu pět a více kazů, což je alarmující,“ vysvětluje doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc. Právě ona zastupuje Českou republiku v Alianci pro budoucnost bez zubních kazů (ACFF). Iniciativa, která sdružuje celosvětově odborníky z oblasti zubního lékařství, chce změnit přístup populace k péči o chrup. Její cíle jsou ambiciózní – všechny děti narozené po roce 2026 by měly celý svůj život prožít bez větších zubních kazů, které by se musely ošetřit plombou.
K dosažení cílů aliance vede konkrétní plán: vypracování a zavedení efektivních programů prevence a kontroly onemocnění. „Je třeba si uvědomit, že zubnímu kazu můžeme účinně předcházet, a v časném stadiu lze tento proces dokonce zastavit. Z toho vyplývá, že vzniku zubního kazu v budoucnu můžeme předcházet již dnes. Edukace veřejnosti, zejména dětí a mládeže, prostřednictvím preventivních programů hraje v tomto směru nezastupitelnou roli. Tím, že budeme informovat, zvyšovat povědomí o zubním kazu a motivovat veřejnost ke zdravějším stravovacím návykům a lepší ústní hygieně, můžeme významně snížit jeho výskyt,“ dodává doc. Koberová Ivančaková.
Zubní kaz způsobuje nejen bolest, ale také problémy s příjmem potravy a v krajním případě i ztrátu zubu. Poslední výzkumy také ukazují, že infekce v ústech může způsobovat závažné zdravotní problémy. Abychom těmto problémům dokázali zabránit, je mimořádně důležité začít s osvětou u nejmladších a učit včas děti i teenagery, jak o dutinu ústní správně pečovat.
Více informací naleznete ZDE!