Pohotovostní antikoncepční pilulku, která zabrání do 72 hodin po sexu nechtěnému těhotenství, by si určitě po riskantním styku okamžitě vzalo 29 procent Češek. O nutnosti užití pilulky je podle průzkumu přesvědčeno 45 procent českých žen, což je o pět procent méně, než činí průměr ostatních zemí.
Pilulka je v ČR dostupná v lékárnách bez receptu na občanský průkaz. Koupit ji mohou ženy a dívky starší 16 let, mladší musejí navštívit lékaře a vyžádat si recept. Než jim lékárník pilulku vydá, poučí je o správném užívání přípravku a možných rizicích.
Podle průzkumu by se po riskantním sexuálním styku osm procent žen poradilo s někým z rodiny nebo s kamarádkou, deset procent s internetem a celých 35 procent by zašlo ke gynekologovi.
Dvořák potvrdil, že pohotovostní antikoncepci může bez problémů užít většina žen kromě těch, které mají alergii na léčivo nebo pomocné látky. Ženy s těžkou poruchou jater či chronickým zánětlivým onemocněním střev by se měly před použitím pilulky poradit s lékařem.
Takzvaná nouzová antikoncepce zabrání uvolnění vajíčka z vaječníku. Změní děložní výstelku, tím zabrání uhnízdění vajíčka v děloze. Pokud už se ale oplodněné vajíčko v děloze uhnízdilo, pilulka nebude účinkovat a započaté těhotenství nijak neovlivní, ujistil lékař.
Z průzkumu také vyplynulo, že potrat někdy v životě absolvovalo 13 procent dotázaných, v případě nechtěného těhotenství by ho zvažovala či rovnou zvolila čtyři procenta českých žen.