Proč škytáme?
Normální rytmus, kdy se bránice stahuje a uvolňuje, je narušen. Dochází k samovolným křečovitým stahům tohoto svalu, který odděluje dutinu hrudní od břišní. Výsledkem jsou pak hlučné vdechy. Škytavku může mít na svědomí alkohol, rychlá konzumace jídla nebo pití bublinkových vod, špatné trávení. Ve většině těchto případů trvá jen chvíli a sama odezdní. Jestli ale přetrvává několik hodin, dní a opakuje se v určitých intervalech, je třeba vyhledat lékaře.
Víte, že:
* Škytavku (singultus) vyvolávají opakované prudké nádechy způsobené mimovolnými stahy hlavního dýchacího svalu – bránice. * Příčinou nevážného druhu škytavky může být podráždění žaludku objemným jídlem, šumivými nápoji, změnou teploty... * Zvuk, který při škytání vydáváme, vzniká tak, že se při křečovitém stahu bránice současně uzavře oblast hrtanu. Při škytavce Dochází k samovolným křečovitým stahům bránice.
Autor: Sobotkův atlas anatomie člověka, Grada
|
PRVNÍ POMOC
· Posaďte se na židli a na chvíli zadržte dech
· Napijte se dlouze vody
· Pomůže vám, když budete dýchat do papírového sáčku (ne plastového)
· Pokud škytavka nepřestává, vyhledejte lékařskou pomoc
BABSKÉ RADY · Zadržte na dvacet až třicet vteřin dech, pak se nadechněte a tento postup několikrát opakujte. · Vložte si do úst (pod jazyk) lžičku cukru, chvíli držte v puse a pak polkněte. · Přiložte za krk sáček s ledem, nebo ručník namočený ve studené vodě. · Na lžičku naberte hořčici a přidejte pár kapek octa, snažte se držet chvíli v puse. · Uvařte si hrnek mátového čaje. · Plácnutí do zad mezi lopatky může být také účinné. · Spojte ruce za zády, předkloňte se dopředu a snažte se rychle polykat vodu, kterou vám podá druhá osoba. · Efektivní může být, když vás někdo vyleká. |