Za život podle odborníků dokážeme navázat až 150 vztahů, ale těch nej může být jen pět. Ostatní jsou kamarádi, známí, kolegové… Pěstování vztahů není dobré jen pro duševní zdraví, socializaci, ale i pro zdraví. Během příjemných stavů při povídání si s blízkou osobou dochází v těle k určitým chemickým procesům. Při některých z nich se uvolňuje do těla zmíněný oxytocin.
Co je oxytocin?
Hormon složený z devíti aminokyselin. Pořadí aminokyselin v oxytocinu popsal již v roce 1953 americký vědec Vincent du Vigneaud, který ho krátce nato připravil synteticky. Tato jeho práce byla již v roce 1955 oceněna Nobelovou cenou za chemii. „Oxytocin vzniká v mozku v hypotalamu, odkud je transportován do zadního laloku hypofýzy,“ uvádí pedagožka, badatelka prof. RNDr. Anna Strunecká z Celostnimedicina.cz.
Zaměřeno na lásku a věrnost
Proč právě na něj jsme se zaměřili? „Oxytocin má širokou škálu nejrůznějších účinků v mnoha orgánech, například v srdci nebo mozku. Ovlivňuje procesy učení a paměti, sociální a rodičovské chování, odpovědi na stres, vytváření partnerských svazků, významně ovlivňuje i vznik a léčení zhoubných nádorů,“ vysvětluje Anna Strunecká. Uvolnění oxytocinu z jeho zásobáren v hypofýze vyvolávají také dotyky, mazlení a hlazení. Výzkum na univerzitě v San Francisku ukázal, že ženy spokojené se svým partnerským vztahem mají vyšší hladinu oxytocinu než ženy bez partnerů nebo s problémovými vztahy.
Podívejte se na zvyky lidí, kteří žijí ve šťastných vztazích >>>
Co dalšího dělá?
Asi víte, že oxytocin má vliv na porod, vyvolává kontrakce dělohy, a tím urychluje příchod dítěte na svět. Používá se také jako urychlovač porodu placenty a také jako preventivní prostředek k zastavení přílišného krvácení po porodu. Nízká hladina oxytocinu v krvi může naznačovat zvýšené riziko pro vznik poporodních depresí a úzkostí.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.