Správné odpovědi jsou označené tučně.
1. Kolik dospělých lidí přibližně v Česku kouří cigarety?
a) 150 tisíc
b) 1 milión
c) 2,3 miliónu
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) sice v Česku kuřáků za posledních sedm letech ubývá, ale i tak stále kouří přibližně 2,3 milónu lidí, což znamená 26% obyvatel nad 18 let. A v celosvětovém měřítku podle Světové zdravotnické organizace (WHO) kouří na celém světě asi 1,3 miliardy lidí a i v roce 2025 jich bude stále víc než 1 miliarda.
2. Jakou teplotu má hořící konec cigarety?
a) 5780 stupňů Kelvina
b) přes 800 stupňů Celsia
c) 451 stupňů Fahrenheita
Když si zapálíte cigaretu, tabák v její špičce hoří při teplotě přes 800 °C, čímž vzniká kouř a popel. Pro představu - podobnou teplotu má sopečná láva.
3. Kolik přibližně škodlivých a potenciálně škodlivých látek obsahuje kouř z hořící cigarety?
a) přes 6000
b) asi 1000
c) méně než 500
Hořením se tabák rozkládá na popel a dusivý kouř, který obsahuje až 6000 chemických látek, z čehož veřejné zdravotnické organizace určily přibližně 100 škodlivých látek, které mohou způsobit vážná onemocnění související s kouřením.
4. Jaké choroby způsobuje kouření cigaret?
a) žádné
b) kašel
c) rakovinu plic a další onkologické onemocnění, kardiovaskulární onemocnění a další.
Kouření cigaret je návykové a způsobuje vážná onemocnění, jako například rakovinu plic, srdeční choroby a rozedmu plic. Jediný způsob, jak se vyhnout zdravotním komplikacím, je s kouřením vůbec nezačínat a u kuřáků s ním přestat.
5. Co je nikotin?
a) karcinogen
b) přírodní stimulant, který vedle tabáku obsahují i rajčata a brambory
c) vysoce návyková látka ze skupiny alkaloidů
Nikotin je přírodní sloučenina, obsažená nejen v tabáku, ale i v dalších rostlinách – třeba v rajčatech nebo paprikách. Má stimulační a uvolňující účinky. Je ovšem také návykový, vzniká ne něm závislost a ovlivňuje nervovou soustavu. Není tedy bez rizika, ale není ani karcinogen a primárně nezpůsobuje nemoci spojené s kouřením.
6. Co hlavně způsobuje nemoci spojené s kouřením?
a) nikotin
b) cigaretový kouř
c) popel
Nemoci spojené s kouřením způsobují především škodlivé látky v cigaretovém kouři, které vznikají při hoření cigarety. To potvrzuje i Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). To ovšem nezmená, že nikotin je bez rizika, ale zároveň není klasifikován jako rakovinotvorný a není ani primárním původcem nemocí spojených s kouřením.
7. Které alternativy jsou méně rizikové nebo potenciálně méně rizikové než klasické cigarety?
a) Elektronické cigarety
b) Výrobky na zahřívaný tabák
c) Doutníky
Desítky let vědeckého výzkumu ukazují, že nejzávažnější nemoci související s kouřením způsobují škodlivé látky vznikající při hoření. Proto je pro snížení rizika potřeba odstranit proces hoření, což splňují bezdýmné alternativy - například e-cigarety nebo výrobky na zahřívání tabáku. To je však pouze první krok. Pro prokázání menší rizikovosti konkrétního výrobku je však nezbytné provést krátkodobé i dlouhodobé klinické studie na dospělých uživatelích, které se budou zabývat působením/vlivem toho výrobku na organizmus dospělých uživatelů-účastníků klinických studií.
8. Jak fungují alternativy bez kouře?
a) tekutá či tabáková náplň nehoří, ale zahřívá se při nižší teplotě než klasické cigarety
b) místo kouře v nich vzniká aerosol, který obsahuje mnohem méně škodlivin než u cigaret
c) tabák spalují ve virtuální realitě jako v počítačové hře
Bezdýmné výrobky nehoří, ale pouze nahřívají tekutou náplň nebo pevnou tabákovou náplň. Nevytvářejí tedy žádný kouř, pouze mnohem chladnější aerosol, který obsahuje podstatně méně škodlivých látek.
9. Jaký je rozdíl mezi cigaretovým kouřem a aerosolem z nahřívaného tabáku?
a) rozdíl je jenom v barvě
b) žádný, je to prašť jako uhoď
c) aerosol obsahuje mnohem méně škodlivin než cigaretový kouř
Z hlediska principu fungování alternativ v porovnání s cigaretami by měl aerosol z nahřívaného tabáku obsahovat mnohem méně škodlivých látek.
Zda to tak skutečně u konkrétního výrobku si lze potvrdit na základě výsledků laboratorních měření daného výrobce.
10. Technologie nahřívání tabáku je, když...
a) se tabák zahřívá slunečním zářením soustředěným čočkou
b) se tabák zahřívá živočišným teplem
c) se tabák nespaluje, ale nahřívá elektronicky a místo kouře vzniká aerosol
Zařízení na nahřívání tabáku má uvnitř náplň z tabáku, podobnou kratší cigaretě. Tabák tady nehoří, pouze se elektronicky opatrně nahřívá, takže nevytváří cigaretový kouř ani dehet. Vzniká jen aerosol, který obsahuje výrazně méně škodlivých látek než kouř u klasických cigaret.
11. Co je e-cigareta?
a) elektronické zařízení s tekutou náplní
b) internetová sociální síť pro kuřáky
c) zařízení na nahřívání tabáku
E-cigareta je vlastně elektornické zařízení (vaporizér), vyrábějící aerosol, vizuálně podobný cigaretovému kouři, z kapalné náplně obecně nazývané e-liquid. Tyto náplně mají různé příchutě a obsah, přičemž nutně nemusí obsahovat nikotin.
12. Co znamená uzavřený systém u e-cigaret?
a) nemají žádný otvor pro inhalování
b) dají se v nich použít jen originální náplně konkrétního výrobce
c) mohou se používat jen v uzavřené společnosti
Do uzavřeného systému e-cigaret se dají vkládat jen ověřené náplně přímo od výrobce. Jejich obsah se tedy nedá měnit, což je bezpečnější, protože jedině tak uživatel přesně ví, co inhaluje.
13. Jsou zařízení bez kouře určené i pro nekuřáky?
a) ano, protože obsahují méně škodlivin
b) jen pro zdravé osoby
c) ne, jsou určené jen pro dospělé kuřáky
Ne, bezdýmné alternativy jsou určeny pouze pro dospělé kuřáky, kteří by jinak pokračovali v kouření. Nejsou úplně bez rizika a obsahují nikotin, který je návykový.
14. Kdyby se daly za sebe všechny cigarety, které se v Česku vykouří za rok, dosáhly by:
a) ze Země na Slunce a zpátky
b) skoro pětkrát ze Země na Měsíc
c) z Prahy do Curychu
Podle údajů Českého statistického úřadu se u nás za rok 2017 vykouřilo téměř 21 miliard cigaret. Pokud bychom je položili za sebou, vznikla by řada dlouhá asi 1,8 miliónu kilometrů, což je čtyři a půlkrát ze Země na Měsíc.
15. Odkud pochází rostlina tabák?
a) z Antarktidy
b) z Ameriky
c) z Atlantidy
Tabák pěstovali už staří Aztékové, kteří jej používali k rituálním účelům. V jejich pohřebních pyramidách byly také nalezeny hliněné a kamenné dýmky.