Syndrom vyhoření může potkat každého člověka, který pracuje zodpovědně. „Zkrátka spálí sám sebe. Mezi nejvíce ohrožené patří ti, kdo pracují s ostatními lidmi, a to v tzv. pomáhajících profesích.Týká se to ale i dalších zaměstnání. Pokud mohu konkretizovat, tak mě s žádostí o pomoc vyhledávají učitelé, policisté, herci, zdravotní sestry, lékaři, právníci, manažeři, psychologové, ale i IT pracovníci jako programátoři,“ uvedl hypnoterapeut Martin Jan Šverma.
Extrémní požadavky a nereálné termíny
Vyhořelí lidé stále přibývají a potvrzuje to i terapeutka Lenka Matoušová pracující ve společnosti Women for Women v týmu Servis vztahů.
„Ve své terapeutické praxi se se syndromem vyhoření setkávám bohužel stále častěji. Je to vlastně taková daň za náš rušný, hektický život. Pokud máme ve svém životě dlouhodobě příliš mnoho povinností v podobě nerealistických termínů, extrémních požadavků, nesplnitelných cílů, a k tomu všemu jsme navíc poctiví a perfekcionističtí ve svém přístupu, dostaví se po čase stav naprostého vyčerpání, úplná ztráta motivace a veškeré naší energie,“ řekla Blesku pro ženy Lenka Matoušová.
Důsledky pro fyzické i psychické zdraví
Zjevným viníkem je podle ní zpravidla naše práce. Ve většině případů, když lidé mluví o vyhoření, mají na mysli profesionální vyhoření. „Vyhoření je spojeno s naším
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.