Život otce šestiletého syna a ještě nenarozené dcery se změnil loni v červenci, kdy si na penisu nahmatal bulku. Ta je jedním z příznaků rakoviny penisu, může jím však být i zduřelé místo či zarudnutí na žaludu penisu.
Právě tak se projevují první stádia nemoci, kdy lze ještě nádory odstranit poměrně bez následků chirurgickou cestou a následným ozařováním či chemoterapií. Muži však kvůli studu s návštěvou lékaře otálejí, až jim rakovina metastázuje na jiných místech těla. Někdy proto musí být odstraněna část penisu, ve výjimečných případech penis celý. Rakovina penisu je naštěstí v našich podmínkách poměrně vzácná. V průměru tvoří 0,1 až 2 procenta všech zhoubných nádorů.
Riziko zvyšuje špatná hygiena
Pravděpodobnost vzniku rakoviny penisu zvyšuje, kromě genetických dispozic a dalších faktorů, také zanedbaná intimní hygiena. Pokud je nedostatečně ošetřována kůže pod předkožkou, hromadí se tam bělavá hmota, které se odborně říká smegma. Ta sama o sobě není karcinogenní, ale pokud se neodstraňuje, dráždí kůži žaludu a předkožky, a může tak dojít až k rozvoji rakoviny.
Rozhodně ale rakovinu penisu nemůžeme nazvat nemocí ze špíny. Na jejím vzniku se může podílet i infekce virem HPV. Ten se přenáší pohlavním stykem a je původcem vzniku rakoviny děložního čípku u žen. Proti viru HPV však už existuje očkování. Pokud má však váš partner podezření na rakovinu penisu, určitě byste se měla nechat také vyšetřit.
Jaké jsou další příznaky a možnosti léčby rakoviny penisu? Čtěte ZDE na Mojezdraví.cz>>>