Chodíte pozdě spát a pak nemůžete vstávat? Může za to genetická mutace
Jste noční sova? To znamená, že jdete spát pozdě a ráno byste si ideálně potřebovali přispat minimálně do deseti hodin. Jestliže nejsou na vině jen víkendové excesy, může to být způsobeno vrozenými geny. Potvrdila to studie amerických a tureckých vědců.
Záludný gen jménem CRY1
..Autor: iStock.comA ostatní sovy? Za jejich pozdní usínání mohou nejspíše špatné spánkové návyky. K nim patří například noční práce na počítači, čtení na tabletu či mobilu. Dále jsou to pak nevhodná strava, posunutá doba spánku v důsledku častých večírků či práce na směny.
Když 24 hodin nestačí
...Autor: ShutterstockCirkadiánní rytmus, tedy takzvaný biologický rytmus, který řídí pocit únavy, bdělost a spánek, se pohybuje u lidí v rozmezí od 20 do 28 hodin. Obvykle je to samozřejmě 24 hodin. U nočních sov je tento rytmus delší, a tak se jejich hranice spánku každý den o něco zase posouvá.
„Celý život tak hrají na honěnou s časem,“ popisuje Alina Patke, vedoucí výzkumu z Rockefeller University, který studii tureckých vědců odstartoval.
V některých profesích to nevadí
Máte dostatek spánku?Autor: Shutterstock.comVyřešení jetlagu
Spíte dobře?Autor: Shutterstock.comPodle vědců nemusí být tato „genetická vada“ definitivní. Lze ji potlačit léky, jejichž vývoj se díky tomuto objevu velmi urychluje.
Zajímá vás, co s kvalitou spánku a samotným usínáním udělá modré světlo z mobilních telefonů, počítačů a LED žárovek? Budete překvapení! Čtěte na mojezdravi.cz.