Cukrovka 2. typu je nemoc hodně závislá na životním stylu. Na rozdíl od 1. typu, který je vrozený a projeví se obvykle už v dětství nebo v mládí, 2. typ může člověka postihnout kdykoliv během života.
Diabetes 1. typu poznáte snadněji. Jako první příznak se může objevit kóma s poruchou vědomí. Dalším příznakem je celková pohublost a ztráta chuti k jídlu. Hlavním příznakem je neustálý pocit žízně, který zůstává i při neustálém doplňování tekutin. Objevuje se i v noci. Samozřejmě s tím se pojí časté močení a někdy i noční pomočování. Dalšími projevy jsou bolesti břicha, pocity na zvracení a dušnost. Přidává se celková dušnost a podrážděnost.
TIP NA VIDEO: Aspartam - máme se bát?
Nenasytná chuť na sladké
Cukrovka 2. typu je častější, objevuje se u dospělých, a to hlavně u obézních lidí. Velice často patří do takzvaného metabolického syndromu, kdy je nemocný ještě navíc postižen poruchou metabolismu tuků, aterosklerózou, obezitou, vysokým krevním tlakem.
Projevuje se stejně jako u 1. typu zvýšenou, až abnormální žízní a s tím spojeným častým močením. Dále pak sníženým vnímáním sladké chuti, což souvisí s tím, že cukrovkáři mají často rádi sladké – ale pocitu sladké chuti dosáhnou pomaleji.
Dalším příznakem je zamlžené vidění a mravenčení chodidel. Poměrně obvyklým příznakem jsou časté infekce na kůži a jejich špatné hojení. Obecně diabetici trpí horším hojením ran, a proto se u nich objevují komplikované bércové vředy.
Postupně se také ztrácí ochlupení na nohou a jsou tu i příznaky podobné chřipce. Pokud se cukrovka dostane do pokročilejšího stadia, mohou se objevit i poruchy řeči, zraku a koordinace, ochrnutí, halucinace a záchvaty paniky.
O dalších méně známých a přitom hodně častých příznacích diabetu čtěte na mojezdravi.cz.