Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Díky očkování HPV infekce poklesla o 90 %: Lidské papilomaviry (HPV) způsobují rakovinu nejen ženám, onemocnět mohou i muži

3. listopadu 2016 | 10:00

Před 10 lety se začalo s očkování proti rakovině děložního hrdla a dalším HPV onemocněním. A jaké jsou výsledky? Vakcinace snížila za tuto dobu výskyt HPV infekce o 90 procent!

Sexuálně přenosná infekce

HPV je nejčastější sexuálně přenosná infekce. Za život se s ní setká 80 % z nás, a to hned po zahájení pohlavního života. Organizmus se s ní většinou vyrovná sám, ale u některých lidí dojte ke vzniku karcinomu nebo jiného HPV onemocnění.

Nejen rakovina děložního hrdla

Právě HPV infekce způsobuje rakovinu děložního hrdla. Ale není to zdaleka jediné onemocnění. Proto by se měli nechat očkovat i chlapci a muži. „Nákaza HPV totiž může vést také k rakovině penisu, análního otvoru a rakoviny v oblasti hlavy a krku. Jiné typy HPT zase způsobují polypy dýchacích cest a genitální bradavice – onemocnění, jehož výskyt dramaticky roste,“ tvrdí MUDr. Vladimír Dvořák z České gynekologické a porodnické společnosti.

Situace u nás

V České republice je vakcína proti HPV dostupná od roku 2006 a v roce 2012 bylo zavedeno dobrovolné očkování pro třináctileté dívky zdarma. Proočkovanost v této skupině je nyní asi 63 %.

Mýty a omyly

Omyl: HPV způsobuje pouze rakovinu děložního čípku.

Nejen. U žen způsobuje i rakovinu vulvy a vaginy. U mužů rakovinu penisu a u obou pohlaví rakovinu v oblasti hlavy a krku, análního otvoru, genitální bradavice.

Omyl: HPV se týká pouze žen

HPV se týká obou pohlaví. Muži se infekcí HPV mohou nakazit a přenášet ji dál. Mohou také onemocnět. Účinnou prevencí je očkování.

Omyl: Očkovat se mohou jen ti, kteří ještě nezačali sexuálně žít

Vakcína má největší efekt, když je aplikována před zahájením pohlavního života. Ale chrání i sexuálně aktivní osoby proti opakované infekci a další typům HPV, také snižuje riziko recidivy.

Omyl: Nemohu se nechat očkovat, už jsem prodělala konizaci čípku

Je to možné. Vakcína totiž chrání proti dalším typům HPV a snižuje nebo zmírňuje riziko recidivy onemocnění.

O rakovině děložního hrdla

- Je to nejčastější zhoubné onemocnění, které je způsobeno lidskými papilomaviry

- Nejčastěji onemocní ženy v produktivním věku

- Každý rok u nás onemocní 1100 žen a 400 jich této rakovině podlehne.

HPV v číslech

Karcinomy spojené s HPV jsou příčinou asi 10 % všech úmrtí zhoubných onemocnění u žen.

Podílejí se i na výskytu karcinomů hlavy a krku, těch je nyní 3x víc než před dvaceti lety.

Nejčastější onemocnění způsobené HPV je výskyt genitálních bradavic. Za posledních 10 let se zvýšil 4x. 

 

a

Lidské papilomaviry na povrchu kůže nebo sliznice způsobují například i bradavice na rukou a nohou. Některé kmeny vyvolávají zase rakovinu děložního čípku.

Další články na Blesk.cz

 

 

 

 

 

Autor: ida