Bolí vás kosti a máte deprese? Pak vám možná chybí vitamin D! | Pro ženy | Blesk.cz

Bolí vás kosti a máte deprese? Pak vám možná chybí vitamin D!

 • Nedostatek vitaminu D může také poškodit a oslabit zuby a způsobit infekci v ústech.
  28. února 2015 | 06:00

  Zima už je dlouhá a sluníčko se na nás pousměje zatím jen tak sporadicky. Člověk tedy může mít pocit, že nedostatek vitaminu D lze svést na počasí. Přitom stačí bohatě 5 až 10 minut denně na sluníčku, abychom se dostatečně zásobili. Lze ho získat i z jiných zdrojů, jako jsou ryby, mléko, vajíčka, nebo v případě nouze i z doplňků stravy. Nikdy však nepodceňujte jeho nedostatek, může přispět k rozvoji závažných zdravotních problémů, jako je roztroušená skleróza.

 • Bolest kostí a svalů

  Každý pohyb cítíte a máte pocit, že vás přejel parní válec? A to jste ani nebyli nikde cvičit, ani jste nevyvíjeli jinou aktivitu, která by bolest mohla způsobit! Ráno se vám třeba hůř vstává z postele a cítíte se tak nějak "zatuhlí". Může to být právě nedostatkem vitaminu D. Bolest pohybového aparátu je s tímto deficitem spojena poměrně úzce.
  Bolesti kloubů mohou být způsobeny i nedostatkem vitaminu D.
 • Často máte špatnou náladu

  Každý člověk někdy poznal, co to znamená podzimní/zimní splín. Když už ho člověk sám neprodělal, určitě ví o někom ze svého okolí, koho to trápí. Právě špatná nálada může být také důsledkem nedostatku vitaminu D. Ten totiž pomáhá vyplavovat hormon štěstí serotonin. A pokud vitaminu máme málo, hormon nemá šanci se příliš vyplavit a pro člověka je pak vyčerpávající držet úsměv na rtech a na svět pohlížet optimistickým pohledem.
  Depresi a špatnou náladu může způsobit nedostatek vitaminu D.
 • Máte nadváhu nebo jste obézní

  Samotná obezita nemá sice s nedostatkem vitaminu D nic společného, za to mohou tuky. Jejich vyšší koncentrace totiž ovlivňuje hladinu vitaminu D v krvi. To proto, že je rozpustný v tucích. Takže čím více tělesného tuku máte, tím více se v těle bude ředit. Jestli jste obézní nebo máte nadváhu, pak byste měli zvážit, zda nebrat vitaminové doplňky.
  Přibírání na váze může být způsobeno zdravotním problémem, o kterém třeba ani nevíte.
 • Jste častěji nemocní

  Vitamin D je v našem těle důležitý pro správné fungování imunitního systému. Pokud ho má člověk nedostatek, oslabí se a tělo je pak náchylnější k infekčním onemocněním, jako je například chřipka. Naopak dostatek vitaminu D snižuje rizika respiračních onemocnění. Zvláště v zimních měsících by člověk měl hlídat dostatečný přísun déčka.
  Letos je průběh chřipky trochu odlišný, než jak jsme zvyklí. Nástup je pomalejší a trvá delší dobu.
 • Silné astma u dětí

  Jestliže je malé dítě vystaveno nedostatku vitaminu D, pak se u něj mnohonásobně zvyšuje riziko toho, že u něj propukne astma. A to mnohem silnější, než kdyby bylo jinak zdravé. Proto kromě sebe hlídejte přísun vitaminu i u svého dítěte.
  http://prozeny.blesk.cz/kategorie/4745/domaci-lekar
 • Hrozí roztroušená skleróza

  Existuje spojitost mezi nedostatkem vitaminu D a rozvojem roztroušené sklerózy u některých jedinců. Pokud si člověk hlídá dostatečný přísun déčka, může to považovat za jednu část prevence proti této chorobě. Podle studií byli k roztroušené skleróze mnohem náchylnější lidé ze zemí, kde není dostatek slunečního záření.
  Roztroušená skleróza
 • Problémy se zuby

  I když jsme tady už o vlivu vitaminu D na kosti hovořili, zuby nejsou kost ve svém pravém slova smyslu. Každopádně pokud budeme tohoto vitaminu mít málo, způsobíme si v dutině ústní pořádný zmatek. Zuby mohou totiž začít vypadávat, protože nebudou pevně ukotveny k lebeční kosti. Tvoří se více zubní kazy a infekční onemocnění. U dětí, pokud nemají dostatek déčka, může dojít ke zpoždění vývoje jejich chrupu.
  Nemocný zub musí ven!

Diskuse ke článku
.