Inteligence se pomocí testů měří už sto let, poprvé v historii při stanovování kvocientu IQ ženy předčily muže. Dříve za nimi zaostávaly v průměru zhruba o pět bodů, v moderní společnosti ale poprvé pány dotáhly a dokonce slabě předběhly. S tímto závěrem přišel uznávaný expert na inteligenci profesor James Flynn z Nového Zélandu.
„V poslední stovce roků skóre IQ u mužů a žen pomalu roste, ale u žen vzrůstá rychleji. To je důsledek moderní doby. Složitost moderního světa nutí naše mozky se adaptovat a zvyšuje nám tak IQ,“ tvrdí profesor Flynn na stránkách britského listu Daily Mail.
Vliv moderní doby?
Na ženy jsou v dnešní společnosti kladeny vyšší nároky, zvládají rodinu i práci, takže jejich mozky fungují výkonněji. Profesor Flynn se teď hodlá na výzkum tohoto fenoménu zaměřit, protože zatím k podpoře jeho objevů existuje jen málo dat.
„Plný vliv moderní doby na ženy se začíná teprve projevovat,“ míní Flynn z University of Otago.
Novozélandský expert měřil IQ v zemích západní Evropy, v USA, Kanadě, Novém Zélandu, Argentině a Estonsku. Poprvé v historii prý ženy měly slabě lepší výsledky než muži.
„Jak je západní svět stále složitější a život více vyžaduje abstraktní myšlení, lidé se musejí více adaptovat,“ dodává Flynn.