Jablka jsou „pětkrát“ zdravější, než se dosud soudilo | Pro ženy | Blesk.cz

Jablka jsou „pětkrát“ zdravější, než se dosud soudilo

1. září 2009 | 08:01

Konzumace jablek má pro lidské zdraví ještě větší význam, než se dosud soudilo.

Rčení, že jedno jablko zkonzumované každý den drží choroby i doktora dál od těla, bylo ověřeno v praxi. Ovšem odborníci dosud trochu podceňovali jablka, meruňky a broskve s ohledem na obsah látek blahodárně působících na zdraví – antioxidantů. Těch je podle nejnovějších měření až pětkrát více, než se dosud uvádělo.

„V lidském těle jsou některé sloučeniny (z jablek) fermentovány střevními bakteriemi, tvoří nové metabolity, které mohou být opět prospěšné tělu, například mohou vykazovat antioxidační aktivitu,“ uvedl na vysvětlenou doktor Paul Kroon z Institutu pro výzkum potravin v anglickém Norwichi.

Jablka, ale také třeba broskve, obsahují velké množství látek, které přímo náleží k polyfenolickým antioxidantům, nebo z nichž polyfenoly vznikají ve střevech.

„Tyto polyfenoly (obsažené v jablkách) jsou hlavními prvky lidského jídelníčku, který má důležité zdravotní účinky. Jejich výzkum ve výživě a epidemiologii může být užitečný pro další chápání účinků rostlinné potravy na lidské zdraví,“ dodal k závěrům profesor Fulgencio Saura-Calixto.

Autor: Famous
Diskuse ke článku
.