Psychicky se připravujete na týdenní marodění, ale pravděpodobně jde o virózu, která rychle odezní.
Co se vlastně děje? Nejde o žádnou tajemnou chorobu. Jedná se o tzv. dvou- až třídenní virózu, která může postihnout děti i dospělé. Zdaleka nejvíce to odnesou děti, a to především ty předškolní. "Rýmy a záněty dýchacích cest jsou vysoce nakažlivé a v dětské kolektivu se jejich šíření prakticky nedá zabránit," říká MUDr. Martin Gregora.
Když z ničeho nic svému potomkovi naměříte teplotu 38 °C, nemusíte hned spěchat k lékaři. V každém případě ale platí, že dítě se zvýšenou teplotou určitě nepošlete druhý den do školy nebo do školky. Nechte ho doma v klidu, a vyčkejte, jak se nemoc rozvine. Zvýšená teplota je průvodním znakem boje organismu proti původcům infekce a podporuje vylučování toxických látek. Když má malý pacient klid, přísun vitaminů a dostatek tekutin, viróza většinou po dvou až třech dnech odezní. Maminky podle zkušeností pediatrů dělají pravý opak, teplotu a bolest hlavy se snaží zahnat léky, dítěti podají pastilky proti pálení v krku a pošlou ho do školy. V takovém případě ale rozvíjející se viróza pravděpodobně neskončí do tří dnů, ale může se začít komplikovat a dítě nakonec musí brát antibiotika.
ODBORNÍK ODPOVÍDÁ
Jak léčit dítě s virózou?
Odpovídá MUDr. Martin Gergora
Na co je třeba dát pozor?
Při rýmě je důležité udržet průchodný nos (odsávačkou, nosním sprejem, nosními kapkami). Sníží se tak riziko zánětu středního ucha, který je častou a velmi nepříjemnou komplikací zánětů dýchacích cest. Trápí-li dítě kašel, podávejte mu některý z volně prodejných léků proti kašli v dávce podle instrukcí v příbalovém letáku.
Co s horečkou?
Horečka provází většinu nemocí a bývá také prvním příznakem viróz. Problém je, že původně obranná reakce začne po určité době tělu vadit a nabourává stabilitu vnitřního prostředí organismu. Do teploty 37,9 °C hovoříme o teplotě zvýšené. Podávání léků na její snížení se nedoporučuje.
Kdy je horečka nebezpečná?
Od teploty 38 °C už jde o horečku. Další zvyšování tělesné teploty není pro organismus prospěšné a je vhodné zasáhnout léky. Od 38,5 °C podáváme léky na snížení horečky vždy. Když horečka ale i zvýšená teplota trvá několik dnů, považujte ji za varovné znamení. Vysoká horečka (přes 39 C°) bývá známkou závažných infekcí. Pro kojence a batolata je nebezpečná dvojnásob, protože může být provázena křečemi.
Čím a jak snižovat horečku?
Vhodnými léky jsou paracetamol (Paralen, Panadol) nebo ibuprofen (Ibalgin, Brufen, Nurofen) v podobě čípku, sirupu, tablety, v dávce odpovídající věku a váze dítěte, podle příbalového letáku v krabičce. U kojenců a menších batolat rychle a účinně snížíte horečku vlažnou sprchou nebo studeným zábalem. Acylpyrin je pro dítě nevhodný!
Klid na lůžku? Ano, či ne?
Dítě oslabené nemocí a horečkou by mělo odpočívat. Nemusí nutně 24 hodin ležet v posteli, protože "neklid" je důležitou součástí léčby.
Lze virózám předcházet?
Prevencí je otužování dětí, pobyt na horách nebo u moře, pestrá výživa s dostatkem vitaminů, dobrá fyzická kondice, případně vhodně podávané imunomodulační léky a potravinové doplňky, jako jsou např. probiotika.
NÁŠ TIP Žvýkací tablety Bifiform® Kid určené pro děti od 3 let obnovují a udržují normální střevní mikroflóru, aktivují přirozenou imunitu a přispívají k obraně organismu před virovými infekcemi.
Autor: archiv firmy
|