Včelí med může být díky svému složení výborným podpůrným prostředkem při léčbě nejrůznějších neduhů. Mimo jiné totiž obsahuje v téměř ideální formě železo, které podporuje tvorbu krve. Pokud jde o stopové minerály, jsou v něm zastoupené téměř všechny, až na selen. Medem můžete také léčit drobné popáleniny. Lžička medu navečer je výtečná pomoc při nespavosti, nervozitě nebo neklidném spánku.
Přírodní antibiotikum
Med je považován za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik, protože se vyznačuje schopností ničit bakterie. Než lidé začali používat chemicky vyrobená antibiotika, byl med nedílnou součástí domácí lékárny. Podává se samotný nebo v kombinaci například s bylinkovými čaji, cibulí, česnekem, lékořicí, zázvorem, citronem, teplým mlékem a mnoha dalšími ingrediencemi urychlujícími léčení. Med díky svému složení prokazatelně ničí poměrně velkou skupinu mikroorganismů, se kterými si naše tělo neporadí, a přitom nemá nepříjemné vedlejší účinky chemických antibiotik. Důležité je začít užívat med už při prvních příznacích nemocí.
Víte, kdy vám pomůže?- Pomáhá při nespavosti, nervovém vypětí, stresu, depresích a migrénách nervového původu, uklidňuje a zlepšuje náladu. - Je účinný jako podpůrný prostředek při rekonvalescenci po nemocech, operativních zákrocích či při jiném výrazném vypětí organismu. - Urychluje léčení žaludečních vředů, zlepšuje trávení. - Působí jako prevence některých druhů rakoviny (např. rakoviny tlustého střeva). - Je považován za afrodiziakum a "životabudič". - Čistí naše tělo od volných radikálů, detoxikuje ho, pomáhá například bojovat proti kocovině a následkům otrav. - Léčí záněty žlučníku a regeneruje játra . - Upravuje vysoký krevní tlak, rozšiřuje a čistí cévy, posiluje srdce. |
Medicína australských domorodců
Podle Josepha Marsona z Ottawa univerzity dokáže med zahubit i velmi nebezpečný kmen zlatého stafylokoka. Ten je totiž odolný vůči širokému spektru antibiotik. "Nikdo zatím netuší, co v medu bakterie zabíjí, a ne všechny medy mají stejnou účinnost," říká Joseph Marson. Sterilizované medové náplasti ošetřují zranění i rány a brání stafylokokům v průniku do těla. Metoda léčby medem pochází od australských domorodců.
Obranyschopnost organismu
Pravidelným užíváním medu ale také můžeme onemocněním předcházet. Med je totiž účinnou prevencí nachlazení, angín, zánětů průdušek a horních cest dýchacích, rýmy apod. Dokáže totiž ničit už v samém zárodku mikroorganismy způsobující tyto nemoci a zabraňuje jejich rozmnožování i šíření v našem těle. Zároveň díky mnohým, výše jmenovaným látkám účinně posiluje naši imunitu, zásobuje nás vitaminy, minerály, aminokyselinami apod., zlepšuje funkci našich vnitřních orgánů, a tělo tak činní celkově odolnějším.
Lék na pokožku
Díky svým antibiotickým účinkům je med už po několik tisíciletí uznávaným lékem i při vnějším užití. Používá se na špatně se hojící poranění kůže, na léčení různých vředových onemocnění pokožky, urychluje hojení popálenin, omrzlin a proleženin, rychle regeneruje např. suché rty a pokožku celého těla. Přitom jeho použití je úplně jednoduché, stačí ho v tenké vrstvě nanést na kůži a nechat působit. U komplikovanějších případů, které vyžadují delší léčbu, ho můžeme používat i po dlouhou dobu ve formě obkladů a zábalů. Jeho účinek při léčení kůže je dvojí. Postižené místo dezinfikuje, ničí vetřelce a brání jejich rozmnožení, působí protizánětlivě. Zároveň kůži díky svému bohatému složení hydratuje a vyživuje, takže má regenerační účinky.
RECEPTY PRO ZDRAVÍ
Čaj proti bolestem hlavy
S bolestmi hlavy by si mohl poradit tento nápoj: Šálek silné černé kávy vychlaďte na přiměřenou teplotu a přidejte šťávu z půlky citronu a jednu až dvě čajové lžičky medu. Nechutná příliš lahodně, ale výtečně působí proti zúženým cévám v oblasti šíje (což je nejčastější příčina bolestí hlavy).
Náš tip: Při teplotách vyšších než 45 – 50 °C se účinné látky obsažené v medu ničí, takže než si jím osladíte čaj, musíte chvilku počkat, než vám vychladne na přijatelnou teplotu.
Koupel na unavenou pleť
K osvěžení unavené pleti i pokožky celého těla rozpusťte v teplé koupelové lázni 2 lžíce tučného tvarohu, 2 lžíce medu a několik kapek pomerančového oleje. Položte se do vany a v klidu odpočívejte.
Lázeň pro suchou pokožku
Pomáhá suché pokožce, 0,5 kg medu ohřejeme v 1 l mléka na 40 stupňů C. (Jak jsme již psali, voda či mléko nesmí být teplejší, aby se nezničily látky obsažené v medu). Směs vlijeme do teplé lázně, lehneme si do vany a necháme působit. Vitaminy a minerální látky obsažené v mléce chrání pokožku před vysušením. Med naši pleť osvěží a také působí protizánětlivě.
Štáva, která bystří zrak
Pokud celé hodiny namáháte oči, pomozte jim přírodním lékem z medu a mrkve: Smíchejte 2 čajové lžičky medu s mrkvovou šťávou a tuto směs pak pravidelně konzumujte.
PERLIČKY ZE VČELÍHO SVĚTAPropolis Mateří kašička Pyl |