Poradit se o citlivém tématu přitom někdy může zachránit i život. A nejen ten sexuální.
Poruchy erekce neboli ztížené či nemožné ztopoření penisu je problém poměrně častý – ve čtyřiceti trápí 40 % mužů, v šedesáti letech už je to téměř o 20 % mužů více. Jenže nejde jen o erekci. Stále více mužů má problémy s počtem spermií a jejich kvalitou. Před několika desítkami let sperma obsahovalo přes sto miliónů spermií, dnes je to už jen dvacet až čtyřicet milionů. Ne všechno lze ovlivnit, ale něco pro sebe muži udělat mohou. Nekoupat se v horké vodě, nedávat si notebook do klína, nevyužívat vyhřívané sedačky v autě, nenosit těsné oblečení a podobně. Tvorba spermií je nejlepší, když je teplota šourku asi o dva stupně pod teplotou těla.
Příčiny poruch erekceCÉVNÍ POTÍŽE – onemocnění, která omezují přítok krve do penisu (např. vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka atd. PSYCHOGENNÍ ONEMOCNĚNÍ – erekce není možná kvůli duševním problémům HORMONÁLNÍ PORUCHY – nedostatek mužského pohlavního hormonu testosteronu, nádory mozku, chronická onemocnění ledvin a jater N EUROGENNÍ DŮVODY – erekce nefunguje kvůli úrazům, chirurgickým výkonům, onemocněním nervové soustavy UŽÍVÁNÍ LÉKŮ – jde o vedlejší účinek některých léků (např. na vysoký krevní tlak, srdeční choroby, při psychických či nádorových onemocněních) |
Plodnost ovlivňuje i strava – doporučují se potraviny bohaté na základní mastné kyseliny (např. tučné ryby), na vitaminy A, B, C a E, na zinek a hořčík. Zinek najdete v korýších (ústřice, garnáti, krabi, slávky), sardinkách, krůtím, kachním či husím mase, či ve zvěřině. Zinek je též v sýrech, vejcích, hnědé rýži, v ořeších, sezamových a dýňových semínkách, v para a piniových ořeších atd. Vědci dále doporučují biopotraviny, které mají méně škodlivých látek a jsou bohatší na vitaminy A a C, minerální látky a látky působící jako antioxidanty. Na plodnost prý příznivě působí pití kávy, čaje či kakaa, naopak alkohol nebo kořeněná jídla stav ještě zhoršují. Údajně také vyšší konzumace jídel ze sóji snižuje počet spermií až o polovinu.
7 TIPŮ PRO ZLEPŠENÍ EREKCE1. Jezte vyváženou stravu. 2. Přestaňte kouřit, tabákový kouř stahuje cévy. 3. Opatrně s alkoholem, prospívá jen v malých dávkách. 4. Pozor na škodlivý vliv anabolických steroidů – svaly po nich rostou, ale erekce je ohrožena a snižuje se i počet pohyblivých spermií. 5. Naučte se posilovat jediný na erekci zúčastněný sval – rytmicky stahujte svaly zavěšené na sedací kosti a dotýkající se topořivých těles (tyto svaly jsou používány např. při vědomém přerušení proudu moči). Pokud vůlí stáhnete tyto svaly, ucítíte za šourkem a v penisu určité napětí. 6. Po vymočení nikdy úd neoklepávejte, jen lehce zmáčkněte prstem oblast za šourkem, kde jsou svaly ovládající močovou trubici a také erekci. 7. Pečujte o své duševní zdraví. Zhoršení erekce je často zaviněno stresem, psychickými problémy apod. |
Potíže s prostatou
Prostata je žláza uložená před konečníkem těsně pod močovým měchýřem, kolem močové trubice. Tvoří se v ní tekutiny pro ejakulát, které mají složení nejvíce vyhovující spermiím. Před mužským orgasmem vytlačí kontrakce svalů ejakulát z prostaty do močové trubice, kam jsou vytlačovány i spermie tvořící se ve varlatech. K problémům prostaty patří její zvětšení, vinou kterého tlačí na močovou trubici a brání průchodu moči – k tomu dochází u mužů hlavně po padesátce a většina nepociťuje žádné problémy. Léčba chirurgicky nebo léky je nutná tehdy, pokud se močení stane obtížným a je stále častější. Další potíží bývá zánět prostaty, kdy nemocný cítí bolest mezi řitním otvorem a šourkem, bolí ho močit a ejakulovat, má horečku, zimnici a bolí ho bedra. Pomáhá léčba antibiotiky.
Příznaky onemocnění prostaty1. KDYŽ ZVĚTŠENÁ PROSTATA TLAČÍ NA MOČOVOU TRUBICI
2. KDYŽ ZVĚTŠENÁ PROSTATA DRÁŽDÍ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
|
Jak na samovyšetření?
Alespoň jednou za čtyři týdny by měl každý muž provést samovyšetření varlat, prostaty a penisu. Postavte se před zrcadlo a porovnejte tvar a velikost obou varlat, zkontrolujte případné změny na kůži šourku a jemným pohmatem zjistěte, zda je šourek lehce pohyblivý, nebolestivý a bez bulek. V případě prostaty můžete na mnohé přijít pozorováním ejakulace semene. Pokud semeno nestříká dost daleko, prostata není zřejmě úplně zdravá. Varovným signálem je i malé množství či je-li semeno průhledné, řídké, při ejakulaci jen kape. Také změny na penisu je nutné vést v patrnosti, zejména hrbolky a pupínky. Kontrolujte, zda lze lehce a bezbolestně předkožka přetáhnout přes žalud, jestli není zarudlá, neobjevil-li se výtok či nepříjemný zápach.
Prevence onemocnění prostaty– snižte spotřebu živočišných tuků |