Pro astma je typický záchvatovitý kašel – hlavně v noci a časně ráno – tlak na hrudi, sípání, pískání, chrčení, člověk se snaží dýchat jen lehce a povrchově, aby si odlehčil. Období relativního klidu se střídá se záchvaty, při nichž člověk, jak se říká, nemůže popadnout dech, má pocit, že se dusí.
Záchvaty bývají důsledkem alergických reakcí, nejčastěji je způsobují pyly, plísně, zvířata, roztoče, chemické látky, některé druhy potravin, protizánětlivé léky (například aspirin) hmyzí bodnutí a podobně. Na vzniku astmatu se podílí především znečistěné prostředí, ale také dědičnost nebo opakované infekce dýchacích cest. Nemoc je většinou celoživotní problém, nedá se vyléčit. Umíme jen omezovat nejnepříjemnější potíže.
První pomoc
Akutní záchvat může mít dramatický průběh. Nemocnému nejlépe prospějeme tím, že ho uložíme do polohy v polosedě tak, aby měl pevně opřená záda. Snažíme se ho uklidnit, stres dušnost jen zhoršuje. Můžeme mu hodně ulevit tím, že mu nasadíme inhalační sprej na ústa (většina z nemocných ho má neustále u sebe). Ten patří k účinným přípravkům, dá se kombinovat s léky, které mají protialergické, případně hormonální účinky.
Pomáhají i tzv. podpůrné léčebné metody: přímořská klimatická léčba, pobyt v lázních nebo v přírodních a solných jeskyních. Velký význam mají pravidelná dechová cvičení. Základním předpokladem každé léčby je nekouřit a vyhýbat se prokázaným alergenům.
I když astma člověka někdy zdravotně omezuje, neznamená to, že by měl přestat s fyzickou aktivitou. Platí přímo opak - sport může výrazně pomoct a dá se to v něm dotáhnout třeba až na vrcholovou úroveň. Jako nejlepší příklad může sloužit olympijský šampion v desetiboji Tomáš Dvořák, wimbledonská vítězka Petra Kvitová, či slavný anglický fotbalista David Beckham. Důležité je ale zmínit, že jde částečně o psychosomatické onemocnění, výraznou měrou se na něm podepisuje stres, emoční vypětí, strach.
Život má být hořký
Základem je podrobné vstupní vyšetření. Ze všeho nejdřív ale nechám pacienta vyplnit dotazník, abych zjistil, jakou má tělesnou konstituci. Podle ájurvédy (prastará léčebná metoda z Indie) existují tři tělesné typy – váta, pitta a kapha. Každý má svá specifika a vyžaduje odlišný přístup léčby. Pak přijde na řadu měření pulzu (pulzová diagnostika často odhalí i další choroby) a podrobná analýza životního stylu a jídelníčku – právě tam bývá často zakopaný pes.
U astmatu nejvíc škodí mléčné výrobky, okurky, čokoláda, slané produkty, ořechy, pšenice, tuňák a houby. V jídelníčku by měla převládat hořká nebo nahořklá chuť, vhodné sladidlo je syrový květový med, třtinový nebo minerální palmový cukr.
Důležitá je i úprava jídla. Kromě obligátních smažených a tučných jídel není moc vhodná ani studená kuchyně. Astma se zažíváním úzce souvisí, i proto se ordinují kromě bylinných čajů, posilujících plíce (například lékořicový) i čaje na posílení jater. Opatrně využíváme i látku THC (obsahuje ji marihuana), o které se traduje, že pomáhá. Léčba s její pomocí je sice nově povolena, ale víc spoléháme na svoje osvědčené metody.
Mezi ně patří například tzv. pranajána, tedy hluboké, pomalé dýchání nosem do břicha. Dost účinné je i přikládání hořčičného oleje na hruď, přináší totiž okamžitou úlevu. Výtečné výsledky má procedura nazvaná nasja, která spočívá v jemné masáži obličeje, inhalaci a na závěr se do nosu kápne speciální bylinný olej.
Dejte si dýmku
Novou metodou je solná dýmka, která obsahuje krystaly soli. Jeho miniaturní částice pronikají do dýchacího systému. Obsahuje aktivní sodík, který spouští přírodní samočisticí mechanismus a odstraňuje nečistoty z povrchu buněk. Dá se použít i jako inhalátor, absorbuje totiž vlhkost ze vzduchu.