Během života dochází na kůži k řadě změn, které mohou poukazovat na různé zdravotní problémy. Nemusí jít o často zmiňované kožní nádory, ale například o lupénku, alergii, akné a podobně. Vyšetření kůže je součástí hrazené pravidelné preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře, na kterou by se měl každý dospělý dostavit jednou za dva roky. Praktický lékař může při nálezu standardně doporučit další potřebná vyšetření, včetně odborného vyšetření u dermatologa.
Prohlídka u dermatologa
Pokud ale zaznamenáte podezřelé změny na kůži, jako jsou růst nebo změna zbarvení znamének, nově vzniklé útvary, svědění nebo krvácení, můžete navštívit dermatologa i bez doporučení praktického lékaře či jiného specialisty. Vyšetření u kožního lékaře je v tomto případě plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Pokud se ale jedná jen o preventivní vyšetření u dermatologa na vaši vlastní žádost, tedy bez přímých obtíží, pak takové vyšetření z veřejného zdravotního pojištění hrazeno není. Odborníci přesto doporučují i takovou preventivní prohlídku u dermatologa alespoň jednou ročně absolvovat. Jejím cílem je především vyhledání časných fází melanomu (formy rakoviny kůže). VZP proto na tuto nehrazenou péči přispívá svým klientům bez omezení věku 500 Kč z fondu prevence. Podrobnosti o příspěvku na vyšetření znamének dermatoskopem (zvětšovací lupou) v ordinaci praktického lékaře nebo dermatologa najdete na webových stránkách.
Jak vyšetření v ordinaci kožního lékaře probíhá?
Základem vyšetření u dermatologa je úvodní pohovor s lékařem. Ten na základě cíleně položených otázek zjistí, jaký zdravotní problém vás do ordinace přivádí. Poté následuje důkladné vyšetření kůže, během kterého lékař posoudí případné změny na jejím povrchu. Je-li to nezbytné, může doporučit další diagnostické metody, jako jsou laboratorní, mikroskopické, mykologické, histologické, cytologické nebo alergologické testy. Výsledky některých vyšetření jsou k dispozici okamžitě, v případě, že jsou vzorky kůže odeslány k další analýze a dovyšetření, seznámí vás lékař s dalším postupem.
Jaké jsou možnosti léčby kožních onemocnění?
Léčba chronických kožních onemocnění nebývá jednoduchá. Některé kožní nemoci se mohou léčit lokální léčbou mastmi, světelnou terapií nebo farmakologickou léčbou (např. biologická léčba). V případě chronických onemocnění, jako je lupénka nebo ekzémy, může léčba zahrnovat lázeňské procedury a dlouhodobou spolupráci s lékařem.
Proč je důležité sledovat pigmentová znaménka?
Pokud na své kůži zaznamenáte i menší změny u znamének, neměli byste váhat s návštěvou dermatologa. Právě melanom je nejzhoubnější kožní nádor. Věnujte proto takovým problémům okamžitou pozornost, zejména dojde-li ke změnám ve vzhledu pigmentového znaménka, jako jsou nepravidelné okraje, zvednutí nad povrch kůže, krvácení nebo svědění. Mnoho lidí stále mylně věří, že změny u znamének nejsou důvodem k obavám, a považují je za přirozený proces, se kterým si tělo dokáže poradit. Tento přístup je však chybný, protože čím později se melanom zjistí, tím složitější je jeho léčba a snižuje se pravděpodobnost úplného vyléčení.
Podrobné informace o vyšetření u kožního lékaře najdete na webu vzp.cz.
VZP ČR je s více než 6,1 miliony klientů největší zdravotní pojišťovnou v České republice, na jejichž zdravotní péči letos vynaloží téměř 309 miliard korun. Každému hradí i tu nejnákladnější a nejmodernější péči bez rozdílu věku. Z fondu prevence, v němž má vyčleněných 2,13 mld. Kč, je pak připravena přispět na vybrané aktivity všem svým klientům, kteří o své zdraví pečují.