U čtyř z deseti pacientů, kteří musejí být léčeni náhradou funkce ledvin (dialýzou nebo transplantací), se první příznaky onemocnění projevily teprve až jejich selháváním. Do té doby o nemoci netušili. V některých případech mohou mít pacienti s onemocněním ledvin otoky, vysoký krevní tlak, krev v moči, ve výjimečných případech bolesti v boku nebo na zádech. Preventivní vyšetření funkce ledvin může odhalit některé ze začínajících onemocnění, např. zánět ledvin, ledvinové kameny apod.
Jak probíhá vyšetření ledvin?
Prvotní základní vyšetření funkce ledvin provádí všeobecný praktický lékař v rámci preventivní prohlídky, kterou bychom měli v dospělosti absolvovat každé dva roky. Její důležitou součástí je změření krevního tlaku a laboratorní vyšetření krve a moči.
U lidí starších 50 let trpících diabetem, vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárními komplikacemi provádí praktický lékař každé čtyři roky v rámci preventivní prohlídky také vyšetření funkce ledvin. Jedná se o laboratorní vyšetření sérového kreatininu ze vzorku krve.
V případě podezření na onemocnění ledvin vám praktický lékař doporučí další specializované vyšetření v nefrologické ambulanci.
Vyšetření v nefrologické ambulanci
Nefrolog provádí komplexní nefrologické vyšetření, během kterého se snaží odhalit příčinu onemocnění ledvin (např. vysoký krevní tlak, diabetes, kardiovaskulární onemocnění, hormonální poruchu, geneticky podmíněná onemocnění). Součástí může být také detailní sonografické vyšetření ledvin a velkých cév, dopplerovské vyšetření cév, eventuálně biopsie ledvin a další specializovaná vyšetření.
Poté stanoví přesnou diagnózu a navrhne léčebný postup, tzn. probere s pacientem všechny dostupné možnosti léčby.
Léčba onemocnění ledvin
Léčba je volena v závislosti na typu onemocnění, jejím cílem je zamezit dalšímu rozvoji nemoci. Může jít např. o farmakoterapii (léčbu pomocí předepsaných léčiv), nebo o operaci (odstranění ledvinových kamenů). V závažnějších případech je pacient léčen některým typem očišťovací metody (hemodialýzou, peritoneální dialýzou). Součástí léčby může být také nutriční poradenství, léčba obezity, požadavek na změnu životního stylu a ukončení kouření.
V případě, kdy pacient o onemocnění ledvin neví nebo podcení léčbu, může dojít k trvalému poškození funkce ledvin až k renálnímu selhávání (poslední stadium onemocnění). Pokud k tomu dojde a pacient je indikován ošetřujícím lékařem k transplantaci ledviny, je zařazen do transplantačního programu. Následují veškerá potřebná vyšetření a výběr náhrady funkce ledviny v transplantačním centru.
Veškerá vyšetření, která jsou pacientovi indikována, jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je ale nutné je provést ve smluvních zdravotnických zařízeních, tedy u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta.
Podrobnější informace k vyšetření ledvin naleznete na webu VZP.
VZP ČR je s více než 6,1 miliony klientů největší zdravotní pojišťovnou v České republice, na jejichž zdravotní péči letos vynaloží téměř 309 miliard korun. Každému hradí i tu nejnákladnější a nejmodernější péči bez rozdílu věku. Z fondu prevence, v němž má vyčleněných 2,13 mld. Kč, je pak připravena přispět na vybrané aktivity všem svým klientům, kteří o své zdraví pečují.