Letní péče o mazlíčky: Jak zabránit přehřátí a dehydrataci?

31. srpna 2024 | 00:00
Prezentace klienta |

Psi a kočky nemají potní žlázy po celém těle jako lidé. Ochlazují se převážně dýcháním přes otevřenou tlamu a polštářky tlapek. To je důvod, proč jsou v horkých dnech náchylnější k přehřátí. Správná péče o jejich hydrataci a využití chladících pomůcek je proto klíčová pro jejich zdraví a pohodlí během letních veder.

Horké letní dny představují pro domácí mazlíčky, zejména ty žijící v bytech, značnou zátěž. MVDr. Leoš Železný, externí konzultant veterinární online poradny Lékárna.cz, varuje před častými chybami. Patří mezi ně například stříhání srsti a ochlazování studenou vodou, které mohou vést k přehřátí a vážným zdravotním problémům.

Novodobý chovatel přemýšlí „smart“

Pravidelný přísun vody je samozřejmost nejen v teplém počasí. V létě ale veterinář Leoš Železný doporučuje: „Ideální je podávat vodu zvířatům v pravidelných intervalech. Za normálních podmínek by pes měl vypít 100 ml vody na kilogram za den, kočka 40 ml vody na kilogram za den. Toto jsou průměrné hodnoty, které je však nutné v teplých dnech podle potřeby navýšit. Důležité je nenechávat zbytek vody v misce poté, co se z ní pes napije. Zůstanou v ní sliny, případně i jiné nečistoty. V teplých dnech se pak voda rychle zkazí a hrozí komplikace. V případě, že jsme přes den v práci a nemůžeme zajistit pravidelný přísun vody, v širokém portfoliu chovatelských potřeb na Lékárna.cz již dnes najdeme různé smart pomůcky, jako fontánky, které zajistí zvířeti přísun vody podle potřeby v průběhu celého dne.” Při dehydrataci dochází podle veterináře k neokysličování krve v celém organismu. „Nejcitlivější na nedostatek kyslíku je mozek, takže dochází ke kómatu a pak ke zhroucení celého organismu. Ke zhroucení může dojít někdy i velmi rychle zejména ve velmi teplém uzavřeném prostoru,“ varuje Železný.

Autor: PEARS HEALTH CYBER

Vývarem k lepší hydrataci

Pokud je váš čtyřnohý miláček zvyklý na granule, určitě je pouze kvůli horkému počasí není třeba měnit za kapsičky. Podle veterináře je spíše důležité změnit režim krmení. Pokud je to možné, měli bychom období krmení přesunout na dobu, kdy je chladněji, tedy ráno, a pak až pozdě odpoledne nebo večer. „Je normální, že v teplých dnech zvířata přijímají menší množství potravy, takže to by nás nemělo znepokojovat. Řešením v případě rizika nechutenství u psa může být také silný vývar z kostí. Ten zvířeti podáváme vychladlý. Kromě toho, že ho hydratuje, nahradí mu i případné chybějící živiny, které ve stravě nepřijal kvůli nechutenství z horka,“ vysvětluje L. Železný.

Studená voda a stříhání srsti proti přehřátí nepomůže

Nezbavujte v létě zvířata srsti stříháním či holením. Srst je účinná bariéra mezi sluncem, teplem a kůží. "V horkých dnech určitě více pomůže, pokud je otřeme například mokrým ručníkem, můžeme je osprchovat, nebo se jít se zvířetem vykoupat. Čeho bychom se ale měli vyvarovat je házení přehřátého zvířete do vody, nebo zalévání studenou vodou. To by mohlo mít za následek teplotní šok. Spíše je třeba potírat vodou srst, aby se začala odpařovat a tím zvíře postupně ochlazovat. V případě kómatu určitě neodkládejte návštěvu ordinace,“ upozorňuje Železný. Skvělé jsou podle něj již zmíněné smart pomůcky, jako jsou chladící postroje a chladící podložky. Ty pomocí samochladícího a samoaktivačního gelu regulují teplotu těla a zabraňují nebezpečnému přehřátí. V teplých dnech tak zvířeti poskytují příjemný komfort.

Sledujte teplotu povrchu

Pamatujte, že asfalt a beton se mohou v létě extrémně zahřát. Vždy před procházkou zkontrolujte povrch tím, že na něj přiložíte ruku. Pokud je příliš horký pro vás, je příliš horký i pro vašeho psa. Chraňte tlapky svého mazlíčka buď tím, že se vyhnete horkým povrchům, nebo použijte ochranné botičky.

Letní péče o mazlíčky v kostce

  • Pravidelný přísun nezávadné pitné vody a její výměna (ideálně přes smart fontánky)
  • Procházky brzy ráno nebo až večer
  • Krmení v chladnější části dne (brzy ráno, později večer)
  • Omezení aktivního pohybu během horkého dne
  • Ochlazování pomocí smart podložek a postrojů (ne nárazově studenou vodou)

Na www.lekarna.cz vám rádi pomůžeme se zdravím. Poradíme s výběrem produktů, nabídneme služby zdravotní péče. Tým lékárníků je dostupný online i vám, samozřejmostí je diskrétnost, empatie a vstřícnost k individuálním potřebám. Máme 25 let zkušeností a přejeme si, abyste se cítili dobře.

Autor: PEARS HEALTH CYBER