Neděle 10. listopadu 2024
Svátek slaví Evžen, zítra Martin
Oblačno 6°C

Boří mýty o rakovině prsu a BRCA genech. Kampaň #prsakoule slaví 10 let

29. října 2024 | 00:00
Prezentace klienta |

Každý rok si jen v České republice vyslechne diagnózu rakoviny prsu na 7 500 žen. Díky screeningovým programům, které pomáhají odhalovat nádory v raném stádiu, se v posledních dvou desetiletích úmrtnost na toto onemocnění snížila o téměř třetinu. Loono proto stále motivuje k prevenci a boří tabu o genetických mutacích.

„Čísla jasně ukazují, jak důležitá je v případě rakoviny prsu prevence a včasná diagnostika, která výrazně zvyšuje šance na úspěšné vyléčení. Proto se Loono i v tomto roce rozhodlo zapojit do kampaně Růžového října. Chceme ženy motivovat k pravidelnému samovyšetření prsou, k návštěvám preventivního ultrazvuku i screeningového mamografu,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se prevenci rakoviny prsou v rámci své kampaně #prsakoule věnuje už 10 let.

Aplikace, která zachraňuje životy

Se samovyšetřením pomáhá mobilní aplikace Preventivka. Tu si za dva roky od spuštění stáhlo již 97 tisíc uživatelů a již téměř 1500 z nich si objevilo podezřelou bulku. Zhoubný nádor si i díky aplikaci včas odhalilo 71 lidí. A tato čísla každý měsíc přibývají.

„Aplikaci od jejího spuštění neustále upravujeme, zlepšujeme její funkčnost a na základě uživatelské zpětné vazby přidáváme nové funkce. Již brzy v ní najdete například i očkovací kalendář. A u toho rozhodně nekončíme,“ vysvětluje Veronika Feňuš, provozní ředitelka Loono. „Již nyní se prostřednictvím Preventivky samovyšetřuje více než 14 tisíc lidí. V aplikaci najdou srozumitelné návody na samovyšetření prsou, varlat i znamének. Navíc jim každý měsíc Preventivka samovyšetření připomene,“ dodává.

Preventivka uživatelům také vyfiltruje všechny důležité preventivní prohlídky. Připomene jejich termíny a vysvětlí, proč jsou důležité a co na nich očekávat. Nabízí také mnoho článků a informací, které pomáhají uživatelům na cestě k lepšímu zdraví a kvalitnějšímu životu.

Autor: Martin Faltejsek

Nebezpečné mutace BRCA 1 a BRCA 2

Zhoubné nádory prsu vzniknou u naprosté většiny žen souhrou náhody a rizikových faktorů. Nicméně 1 ze 300–800 případů je způsoben mutací v genu BRCA 1 nebo BRCA 2. Pokud tyto geny fungují správně, opravují chyby v DNA a pomáhají předcházet vzniku rakoviny. Pokud se u nich ale objeví mutace, tato schopnost se naruší, což výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků.

Zatímco v běžné zdravé populaci je riziko rozvoje rakoviny prsu přibližně 9 %, v případě mutace BRCA genů se jedná až o 87 %. Tyto invazivní nádory se mohou vyskytnout také o 15-20 let dříve než u populace bez BRCA mutace. To je také důvodem, proč zhoubné nádory u nositelů BRCA mutace vznikají v mnohem nižším věku.

„O BRCA genech jsem nevěděla vůbec nic. Bylo mi 39 let, když jsem se dozvěděla, že mám mutaci BRCA 2. Byl to velký šok, přišla jsem si jako ve filmu, úplně jsem se odpojila. Do reality mě vrátila až informace od genetika, že mám kvůli této mutaci riziko vzniku zhoubného nádoru 86 %. To mě vrátilo na zem a já jsem věděla, že s tím musím hned něco udělat,“ říká Alena Čálková, ambasadorka Loono. „Doktor mi řekl, že 86 % je jako mít na parkovišti 100 aut a 86 z nich bez brzd,“ dodává.

Autor: Radek Vébr

Alena si začala okamžitě zjišťovat co nejvíce informací o BRCA genech i možnostech, jak riziko co nejvíce minimalizovat. Od lékařů zjistila, že může podstoupit operace, které riziko sníží na 4–5 %. Během dvou operací jí lékaři odstranili prsa, dělohu, vejcovody a vaječníky. „Už jsem neplánovala další děti, proto jsem neváhala. Teď s odstupem mohu říci, že to byla jedna z nejlepších věcí, které jsem kdy udělala. Vrátilo mi to klid,“ pokračuje Alena.

Když se mutace BRCA genů zjistila u Aleny, genetické testování podstoupily také její dvě sestry a maminka. U jedné ze sester byl výsledek pozitivní. „Na výsledky jsme čekaly tři měsíce. Celou dobu jsem ale cítila, že budu pozitivní, smiřovala jsem se s tím a začala si tvořit únikový plán a následné kroky, které je potřeba podstoupit, abych mohla žít co nejlepší a nejzdravější život. Nikdy jsem nepřemýšlela a tom, že bych na operace nešla, byl to pro mě jasný logický krok,“ doplňuje svou sestru Kateřina Novotná.

Autor: Kateřina Drtinová

10 let #prsakoule

Nezisková organizace Loono v tomto roce slaví 10 let od svého založení a od vzniku kampaně #prsakoule, která od roku 2014 v rámci projektu „Sahám si na ně každý měsíc“ motivuje ženy i muže k pravidelnému samovyšetření prsou a varlat. Loono se od svého počátku až doposud zaměřuje na osvětu v oblasti prevence.

„Loono se již 10 let podílí na zvyšování povědomí o prevenci civilizačních onemocnění v Česku a svou činností přispívá k tomu, aby lidé byli aktivními účastníky v péči o své zdraví. Přeji si, aby Loono i nadále rostlo a bylo zdrojem inspirace pro všechny, kterým záleží na zdraví svém i jejich blízkých,“ říká Kateřina Šédová. „Jsem nesmírně hrdá na celý tým, naše školitele a podporovatele, kteří se k nám na této dlouhé cestě přidali a posouvají Loono stále dál. Věřím, že naše práce bude i nadále zachraňovat životy,“ dodává.

Činnost Loono můžete podpořit na Darujme.