Udržitelná doprava je čím dál tím více populární, a to z několika důvodů. Na kole se lze dostat téměř kamkoliv, tedy i tam, kam se nevejde auto. S kolem není potřeba řešit drobné do parkovacích automatů a hlídat si čas, kdy drahé parkovné vyprší. V neposlední řadě se šlapáním na kole neznečišťuje životní prostředí, ba naopak – cyklistikou se zlepšuje fyzická kondice a vyplavují se hormony štěstí. V některých městech v podhůří jsou k dispozici dokonce elektrokola.
Půjčování sdílených kol funguje na principu mobilní aplikace. Tu si uživatel nainstaluje, zaregistruje se, přičemž pro první půjčení kola si musí nabít minimální kredit 50 korun. První čtvrt hodina na kole je většinou zdarma, což se hodí obzvlášť v menších městech. Poplatek za projetý čas nad tento limit se v jednotlivých městech liší i podle toho, jak vedení měst sdílená kola podporuje a finančně dotuje.
V Královéhradeckém kraji můžete na sdílená kola narazit kromě metropole Hradec Králové také ve Vrchlabí, Jičíně, Trutnově, Hořicích, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem. Pro Trutnov a Jičín bude rok 2024 zkušebním rokem. Až s příchodem zimy dojde k vyhodnocení tohoto pilotního projektu a rozhodnutí, jestli se do měst kola na jaře 2025 zase vrátí.
Popularitou sdílených kol si je dobře vědomý i Krajský úřad Královéhradeckého kraje, který na jejich zvyšující se poptávku zareagoval novým dotačním programem na podporu udržitelné mobility formou služby sdílených kol. Mezi města chce rozdělit 4 miliony korun.