Na dovolenou do Turecka jezdíme hlavně za sluncem, krásným čistým mořem, úchvatnými přírodními či historickými divy. Další lákadlo je i vynikající turecká gastronomie. Ještě jedna věc ale vábí návštěvníky z celého světa: proslulé turecké trhy. Pestrobarevné látky, ručně tkané koberce s květinovými a geometrickými vzory, zářivé mozaikové lampy vykládané barevným sklem... Bazar je zkrátka království, ve kterém se můžete toulat celé hodiny a stále nebudete mít dost.
Nebojte se, že zabloudíte, všudypřítomné oko proroka vás bude chránit.
Skutečně Velký bazar
Nevěříte, že je turecké tržiště malý stát ve státě? Tak si představte, že Kapalı Çarşı v Istanbulu, známý též jako Grand Bazaar čili Velký bazar, se rozprostírá na ploše 30 000 m² . Se svými 12 budovami a 58 pasážemi patří k největším svého druhu. Jeho návštěva není zdaleka jen o nakupování, je to nezapomenutelný kulturní zážitek i kus turecké minulosti, protože historie tohoto díla lidské nenasytnosti sahá až do 15. století.
Podobná, i když ne tak velká tržiště najdete i ve většině oblíbených měst na Turecké riviéře. Jsou plná typických místních dobrot a suvenýrů, oblečení i skutečných uměleckých děl. Například lampy z ručně nanášené mozaiky s mosaznými podstavci zdobenými stejně jako za dob osmanské říše a orientální koberce, které si sice většina turistů nekoupí, ale dodávají tomuto místu magickou a jedinečnou atmosféru jako z Pohádek tisíce a jedné noci.
Nejoblíbenější suvenýry z Turecka
Velká lampa se vám pravděpodobně do palubního zavazadla nevejde, stolní lampička ale ano a je to skutečně krásná vzpomínka na dovolenou i originální a vkusný dárek z cest. Stejně tak dečky, koberečky, polštářky... A samozřejmě amulet Nazar boncuğu, tzv. Oko proroka, které chrání svého majitele před uhranutím. Bývá vyroben z modrého skla s bílými vnitřními kruhy v různých velikostech a místní lidé si ho věší nejčastěji nad vchod do domu nebo vozí jako talisman v autě.
Najdete ho i zasazený do přívěšků na krk nebo na klíč, do prstenů, náramků, ale také jako populární magnet na ledničku, kterým nikoho neurazíte. Pokud se navíc chystáte na dovolenou do Izmiru, můžete si naplánovat výlet do vesnice Nazarköy, kde je stále k vidění původní ruční výroba.
Nějaký ten „korálek s okem” svým blízkým určitě pořiďte! Protože funguje pouze, když je darovaný. Staří Osmani totiž moc dobře věděli, jak se chránit před zlou energií.
Nebe, peklo i ráj na tureckém bazaru
A co je další zárukou pozitivní energie? No přece ta spousta koženého zboží, pašmínových šál, šperků, parfémů za babku... O Turkish delight nemluvě. Stánky přetékají zbožím zhruba stejně jako baklava sladkým sirupem. Jsou obsypány pytli s kořením, ovocem, pestrobarevným textilem, zlatem, sklem a zality nasládlou vůní ořechových jader. Jedním slovem ráj pro všechny nenasyty, kteří stále labužnicky proudí dovnitř a ven.
A samozřejmě i trochu peklo pro ty, kteří netouží být obsypáni davem lidí. Pokud vám nevyhovuje smlouvání na zalidněném tržišti, vyrazte do ulic, které jsou plné malých krámků, kde mají stejné zboží za stejnou nebo nižší, většinou fixní cenu a smlouvání už se tolik neočekává. V blízkosti větších hotelů jsou také nákupní pasáže, kde najdete vše pro potřebu i pro radost.
Je libo šanelku?
V Turecku jsou k sehnání nejen velmi kvalitní kožené kabelky a peněženky, ale i bundy a kalhoty a také krásné a všude na světě oblíbené šály a šátky z pašmíny, tedy jemné směsi kašmíru a hedvábí. Vedle světových značek se tu prodává také spousta zdařilých napodobenin. Takže pokud si chcete udělat radost nějakým parádním a záviděníhodným kouskem, a přitom finančně nevykrvácet, raději proběhněte letiště Antalya se zavřenýma očima a hotovost si ušetřete, protože ty pravé nákupní žně teprve přijdou.
Stejně výhodné jsou na bazarech i nákupy šperků. Krásných a bohatě orientálně zdobených, byť pro vkus Evropana mírně přeplácaných. Ale nedá se nic dělat, jsme přece v Turecku a tady se nešetří na materiálu, cukru ani zlatu. Turecké sladkosti jsou toho dalším důkazem. Ať už výše zmíněná baklava, tedy ořechový dezert z jemného těsta, nebo lokum - kostičky měkké hmoty různých chutí obalené v cukru nebo kokosu, které vám prodejci podle chuti nakrájí přímo před očima.
Lokum se pod názvem Turkish delight prodává i efektně zabalené, což je rovněž ideální dárek z Turecka. Kdo by si nechtěl vzít domů trochu toho „tureckého potěšení”?!
Už se vám také sbíhají sliny? Není nic snazšího, než se na dovolenou do Turecka vypravit! Podívejte se na Last minute Turecko cestovní kanceláře Coral Travel a všechny tyhle laskominy budete mít nadosah dřív, než řeknete „lokum”.