Úterý 20. února 2024
Svátek slaví Oldřich, zítra Lenka
Oblačno, déšť 8°C

Den matek: v Etiopii třídenní oslava, v Nepálu pouť k Mata Tirtha, ale stálicemi zůstávají květiny a pralinky

8. května 2017 | 00:00
Prezentace klienta |

Radost bychom maminkám měli dělat každý den, alespoň drobná pozornost na jejich svátek je pak přímo samozřejmostí. Inspirujte se netradičním způsobem oslav od jiných národností nebo zvolte nikdy nestárnoucí čokoládové pralinky a květinu. Rozhodně však příležitost, jak ocenit nekonečnou péči a lásku našich maminek, nevynechejte. 

Popularizace svátku v režii Američanek 

Už římské matky se mohly každoročně těšit velké oslavě zvané Matronalie. Celá sláva byla zasvěcena především bohyni Juno, která držela ochrannou ruku nad všemi vdanými ženami a nastávajícími rodičkami. V 16. století se stal výrazným projevem oslav mateřství tzv. Mothering Sunday (Mateřská neděle). Na celosvětovém šíření se nejvíce podílely Američanky Anna Marie Jarvisová a Julia Ward Howeová založením Mezinárodní asociace dne matek a svoláním kongresu žen celého světa, aby tak přispěly k přátelskému řešení mezinárodních otázek. Snaha obou aktérek se vyplatila a nyní se Den matek slaví v 80 zemích světa, avšak v různých dnech.

Video se připravuje ...
 • VIDEO: Milka

Den matek po Česku

Za Den matek v takové podobě, jak ho známe dnes v Čechách, vděčíme Alici Masarykové (dceři T. G. Masaryka), díky níž se začal od roku 1923 slavit i u nás. Pozdější komunistický režim svátku dvakrát neprospíval, především kvůli upřednostňování Mezinárodního dne žen. Komunisté se chtěli tímto krokem vymezit zejména vůči první republice a odlišit se od hitlerovské propagandy, kterou byl Den matek zneužíván jako podpora zvýšení porodnosti árijských žen.

Jiný kraj, jiný typ oslav

Napříč státy se neliší pouze termín oslav, ale také styl, jakým se vyjadřuje úcta a vděk matkám. Nejčastějším způsobem je obdarování drobným dárkem. Děti obvykle vyrábí papírová přáníčka či jiné vlastnoručně vytvořené dárky, starší volí například bonboniéru.

Tento způsob, poměrně častý i u nás, má mnoho svých oblíbenců také v Rakousku a Německu. Pokud jste matkou ve Velké Británii, Mexiku nebo Francii, s velkou pravděpodobností dostanete pozvání na rodinnou večeři. Jako matka Francouzka byste v roce 1906 mohla dokonce získat i ocenění nazvané Vysoká mateřská zásluha, ale pouze pod podmínkou, že byste měla více než devět dětí.

Rodinní příslušníci často v den oslav „osvobodí“ maminky od domácích prací a dopřávají jim rozmazlování, například v podobě snídaně do postele. Květina se považuje za evergreen, a proto jí často volí jako způsob obdarování nejen v USA, ale i v Kanadě, Japonsku a Austrálii, kde ji muži nosí i v klopě saka jako vyjádření pocty své matce. Filipínci považují své maminky za „světlo domácnosti“ a v den oslav je zbytek rodiny rozmazluje nebo jim nechá čas jen pro sebe, aby si mohly užít den nakupováním či v salonu krásy. V Nepálu se zase tradice zaměřuje zejména na zesnulé matky. Potomci se každoročně vydávají na pouť k jezírku Mata Tirtha, kde by podle bájné pověsti měli spatřit jejich tvář v odrazu vody.

S květinou a bonboniérou nešlápnete vedle

Způsoby, délka a termíny oslav se kraj od kraje liší, ale základní myšlenka vyjádření vděku osobě, která pro nás udělala víc než kdokoliv jiný na světě, je všude stejná. Květinu a čokoládové pralinky lze považovat za nikdy nestárnoucí volbu. Proto se nebojte ke Dni matek sáhnout po nestárnoucí klasice.

Zvolte třeba pralinky od Milky, která letos zjemnila Den matek na Den maminek, protože se domnívá, že ty milující starostlivé osoby si zaslouží jemnější a láskyplnější oslovení. Maminky se tak mohou těšit nejen na sympatický vzkaz „I love Maminka“ a „Thank you Mamka“, ale také na symbiózu chutí kvalitní mléčné čokolády, mandlové náplně a kousků jader lískových oříšků.

Autor: Milka


Autor: Milka


* Svátek nemá pevné datum. Připadá vždy na druhou květnovou neděli.

* Celosvětově se dny, kdy se oslavují maminky, sice různí, idea však zůstává stejná.

* V naší zemi se slaví již od roku 1923.

* Za komunistické éry byl svátek potlačován a současný význam získal až po roce 1989.