Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

9 zaručených triků, jak udržet květiny ve váze déle čerstvé a svěží

 • Z kytice řezaných květin se můžete těšit mnohem déle, když vyzkoušíte osvědčené triky našich babiček.
  1. června 2014 | 10:20

  Svěšené hlavičky, opadávající okvětní lístky, listy bez lesku... Také tak ráda dostáváte kytice a mrzí vás, že se s nimi musíte už třetí den rozloučit? Odteď už si je budete užívat podstatně déle. Poradíme vám, jak vám běžné domácí ingredience pomohou udržet kytici déle zářivou, krásnou a svěží po několik dalších dní.

 • Využijte zbytky limonády

  Krásná kytice vám při správné péči vydrží dlouho.
  Autor: Shutterstock.com
  Nevylévejte zbytky limonády, která už ztratila všechny bublinky, takže by vám už vůbec nechutnala! Využijte ji a nalijte asi 1/4 šálku do vody ve váze plné řezaných květin. Cukr obsažený v limonádě způsobí, že květy vydrží déle. Pokud máte skleněnou průhlednou vázu a chcete, aby voda v ní zůstala čistá, použijte čirou limonádu, jako Sprite nebo 7-Up.
 • Postříkejte je lakem na vlasy

  Puget růží nemusíte ničím doplňovat. Stačí jen ony samotné a kytice je naprosto dokonalá.
  Autor: SHUTTERSTOCK.COM
  Stejně jako s ním udržujete svůj účes déle dokonalý, pomůže vám lak na vlasy také s tím, že řezané květiny budou vypadat déle čerstvé. Z asi pětadvaceti centimetrů kytici na spodní straně listů a okvětních lístků rychle posprejujte.
 • Kápněte k nim jablečný ocet

  Váza s čirého skla se dokonale hodí k ostatním drobnostem na stole a dává vyniknout barevné kytici.
  Autor: SHUTTERSTOCK.COM, PROFIMEDIA.CZ
  Další osvědčenou metodou, která skvěle funguje, je přidání 2 polévkových lžíc jablečného octa s rozpuštěnými 2 lžícemi cukru do vody ve váze ještě před tím, než do ní naaranžujete květiny. Pro zvýšení dlouhověkosti květiny ale nezapomeňte měnit vodu s tímhle elixírem každých pár dní.
 • Dopřejte jim trochu alkoholu

  sss
  Autor: profimedia.cz
  Tajemstvím, jak udržet řezané květiny co nejdéle čerstvé, je minimalizovat růst bakterií ve vodě a poskytnout jim náhradu výživy, kterou by květina dostávala, kdyby nebyla uříznutá. Pro zaručenou antibakteriální akci přilijte několik kapek vodky (nebo nějakého jiného čistého alkoholu) do vody ve váze spolu s 1 lžičkou cukru. Měňte vodu každý druhý den, pokaždé do ní přidejte osvěžující vodku a cukr.
 • Dejte jim aspirin

  Růže jsou nádherné, ale choulostivé. Studený průvan nesnesou.
  Autor: Profimedia.cz
  Je to osvědčený způsob, jak udržet růže a jiné řezané květiny déle čerstvé. Vhoďte rozdrcený aspirin do vody před tím, než do ní vložíte vaše květiny. Nezapomeňte ale měnit vody každých pár dní.
 • Podplaťte je!


  Svatební kytice pro nevěstu by měla být něžná a zároveň by měla něco vydržet
  Autor: profimedia.cz
  Vaše řezané květiny vydrží déle, pokud přidáte jakoukoliv měděnou minci a kostku cukru do vody ve váze. Měď způsobí, že se ve vodě budou tvořit okyselující látky, které brání růstu bakterií.
 • Hoďte jim kousek uhlí

  Do hranaté vázy z čirého skla dejte hortenzie v jedné barvě. Uvidíte, že i tak jednoduchá kytice je přímo neodolatelná.
  Autor: SHUTTERSTOCK.COM
  Nejčastějším problémem, proč řezané květiny brzy uvadají, je kazící se voda. Jedním z osvědčených triků je dát do vody ve váze kousek dřevěného uhlí. To dezinfikuje vodu a zabraňuje zahnívání stvolů.
 • Okořeňte jim život

  Do okna, za kterým září zelená tráva, se nejlépe hodí bílé pivoňky ve váze z čirého skla.
  Autor: SHUTTERSTOCK.COM, PROFIMEDIA.CZ
  Stejnou službu jako uhlí udělá i vhozený stroužek obyčejného česneku. Voda zůstane krásně čirá a nekazí se. Naše babičky tenhle trik používaly často.
 • Přidejte bělidlo

  Střelce vždycky potěší kala (Zantedeschia)
  Autor: Holandská květinová kancelář
  Čerstvě řezané květiny vydrží déle, pokud přidáte 1/4 lžičky bělidla na litr vody ve váze. Další populární recept radí přidat 3 kapky bělidla a 1 lžičku cukru na 1 litr vody. Bělidlo pomůže udržet vodu stále křišťálově čistou a zamezí růstu bakterií.

   

Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...