BELETRIE: MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY | Pro ženy | Blesk.cz

BELETRIE: MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY

14. ledna 2010 | 11:26

STIEG LARSSON: MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY

První díl švédské kriminální trilogie Milénium sklidil ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky.

536 stran, váz., 349 Kč, nakladatelství Host

Tento globální bestseller vyšel již v 35 zemích, dosud se prodalo více než 12,5 milionů výtisků.

Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii.

Trilogie Milénium sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. První díl (Muž, který nenáviděl ženy) dostal v roce 2005 cenu za nejlepší skandinávský kriminální román, druhý díl (Dívka, která si hrála s ohněm) byl oceněn jako nejlepší švédský kriminální román roku 2006, a poslední (Ztracené vzdušné zámky) získal cenu Kniha roku. Podle série se točí film.

Larsson není autorem, který by se spokojil s naplněním žánrových konvencí, píše se silným zanícením pro problémy současnosti, uvažuje o vztahu politiky a morálky, klade otázky a hledá zodpovědnost. Šíře jeho znalostí odpovídá hloubce pohledu na věc, což činí příběh velmi věrohodným. Má fantastickou schopnost udržet napětí v mnoha komplikovaných paralelně se odvíjejících zápletkách a současně je brilantně propojovat. Svým bohatým jazykem a stylem navazuje na tu nejlepší severskou vypravěčskou tradici.

Autor: red
Klíčová slova: náš tip;beletrie;
Diskuse ke článku
.