Už při výběru a výsadbě rajčat dobře zvažte, pro kterou odrůdu se rozhodnete. Mnoho odrůd se hodí na pěstování pouze ve sklenících nebo na zastřešeném záhoně na rajčata. Bez ochrany před větrem a deštěm je snadno napadne hniloba nebo jiné choroby.
Správné pěstování
Předpěstované sazeničky vysazujte ven až po prvních mrazech. Zeminu udržujte rovnoměrně vlhkou a pravidelně ji hnojte malým množstvím speciálního hnojiva. Při větším množství vody a hnojiva se úroda sice zvýší, ale plody budou bez vůně.
Rajčata vždy sázejte po jednom. Co nejdříve odstraňte malé lístečky vyrůstající na hlavním a bočním stonku, u balkonových a keříkových rajčat můžete zaštipování vynechat. Hlavní střední stonek obtočte kolem ocelové nebo hliníkové tyčky (nejlépe spirálově). Dávejte pozor, aby se přitom nezlomila špička rostliny.
Zařezávat nebo ne?
I pozdě v létě byste měla na doporučované zařezávání rajčat zapomenout. Raději odstraňte výhonky, ze kterých později vyrostou plody od šestého větvení výše a nechte rostlinku dále nerušeně růst. V opačném případě se vám může stát, že zelené plody v dolní části rostliny už vám nedozrají.
Sázení: Rostliny zasaďte do takové hloubky, aby kořeny byly pokryté minimálně 5centimetrovou vrstvou zeminy. Důvod? Na stonku nad kořeny se někdy začnou tvořit další kořínky a ty odebírají z půdy vodu a živiny.
Zalévání: Rajčata zalévejte za suchého počasí každé 2–3 dny. Přitom však nikdy nelijte vodu přímo na listy, zalévejte zásadně ke stonku. Také dávejte pozor, aby zemina v rajčatovém záhoně neztvrdla.
Žlutá, červená nebo zelená?
Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte někdy zasadit různé druhy rajčat jako například žlutá rajčata, šťavnaté žluté hruštičky nebo hroznová rajčata. Na trh opět přicházejá druhy neobvyklých tvarů.