Znečištění přírody totiž rok od roku snižuje intenzitu vůně květin a zároveň zrychluje počet včel, motýlů a dalšího hmyzu. Za vše mohou elektrárny a přibývající počet automobilů, míní odborníci z University of Virginia.
Problém se přitom netýká pouze některých oblastí, ale prakticky celého světa – od Kalifornie až po Nizozemí, tvrdí vědci. To také vysvětluje fakt, že klesá počet opylovačů, například včel. Ti totiž potřebují k životu nektar.
„Voňavé molekuly produkované rostlinami dokázaly putovat v méně znečištěném ovzduší, třeba ještě před dvěma stovkami let, kilometr i dále. Dnes se jejich cesta zkrátila vlivem znečištění na dvě stě až tři sta metrů,“ uvedl spoluautor studie, profesor Jose Fuentes. Svoji práci prezentoval s kolegy v časopise Atmospheric Environment.
Nedostatek vůně ve vzduchu může za to, že opylovači jen těžko hledají cestu k potravě a zároveň tak nejsou schopni opylovat rostliny. S tím souvisí výsledky dalších studií, podle nichž v posledních letech prudce poklesl počet včel, čmeláků a motýlů.
„Vůně květin se v posledních letech ztrácí stále rychleji. Dnes voní o devadesát procent méně, než v době před vynálezem automobilu a těžkého průmyslu,“ varuje Fuentes.
Rádi přivoníte při procházkách přírodou ke květinám? Pak se jejich vůně pořádně nabažte! Možná již brzy přijde chvíle, kdy přestanou úplně vonět.
Články odjinud