Nastává doba aplikace organických hnojiv. Zkvašený drůbeží trus, důkladně rozředěný, rozlévejte po záhonech. K dřevinám, trvalkám a na trávník rozvážejte kompost. Mezi trsy jahod zase rozložte uzrálý hnůj. Poslouží jako zdroj výživy pro rostliny, vylepší fyzikální vlastnosti půdy a současně vytváří i částečnou ochranu rostlin proti holomrazům.
Rostliny, které si ponechávají zelené listy i přes zimu, nesestřihávejte. Jde například o bergénie, kostřavy, čemeřice… Na záhonech vypadají velmi dekorativně, a navíc je můžete využít do vánočních vazeb.
Listy spadané na záhonech s trvalkami nechte ležet, pro rostliny jsou přirozeným půdním krytem a zabraňují nežádoucímu vypařování vody z půdy. Pozor ale na rostliny s listovými růžicemi nad zemí (lilie bělostná, náprstník nebo divizna) – z nich listy odstraňte, protože by snadno shnily. Nejkvalitnější listí použitelné v zahradě je bukové.
U stromkových růží uvolněte oporu a kmínky ohněte až k zemi. Korunku přiháčkujte k půdě a přikryjte chvojím. Takto ochráněnou růži ještě zakryjte zemí. A bude dokonale připravena k přezimování.
Dokončete výsadbu ovocných stromků. Vyvarujte se ale opakované výsadby stejného druhu ovoce na jedno místo. V zimních měsících by lehce uschly. Ostatní stromy mělce obrývejte a u mladších výsadeb je dobré přihrnout zem ke kmínkům. Při obrývání můžete zapravit větší množství kompostu. Navrstvenou zem na jaře rozhrnete.
Nezapomněli jste dát na zahradu krmítko pro ptáčky? Jejich přítomnost se příznivě projeví úbytkem škůdců, na kterých si opeřenci pochutnávají. Do krmítek sypte slunečnici, proso, mák, ovesné vločky a zavěšte také lojové koule se semínky.
V listopadu vyryjte ze země rebarboru, můžete ji pak dobře rychlit ve sklepě. Kořeny vyryjte i s balem hned po odumření listů a nejprve je umístěte do chladu, který spolu s případným mrazem podpoří rašení rostlin. V chladnu ponechte rebarboru do doby, kdy ji budete chtít rychlit (tedy vyndat na světlo). Občas ji ale zalijte, kořeny nesmí vyschnout.
Z betonových zahradních jezírek vypusťte asi třetinu vody a na hladinu položte kus dřeva. Tím zabráníme tlaku ledu na stěny. Plastová jezírka nechte plně napuštěná, mráz je nepoškodí. Jejich vypuštění by mělo za následek promrznutí zeminy za stěnou a nepříznivý tlak do vnitřního prostoru.
Potýkáte se s houbovým onemocněním – kadeřavostí broskvoně? Podle nových poznatků by se měly po opadu listů (listopad až prosinec) provést dva postřiky přípravky Kuprikol nebo Syllit v intervalu 4 až 5 týdnů. Podmínkou je však bezmrazé počasí.