Úterý 20. února 2024
Svátek slaví Oldřich, zítra Lenka
Oblačno, déšť 8°C

Originální hřiště představuje významná místa Orlických hor: nechybí pevnost, lanovka a skluzavka

Nové hřiště v Bartošovicích představuje významná místa hor a jejich patrony
19. května 2017 | 06:00

Dětských hřišť je hodně, ale málokteré v sobě navíc nese příběh jako to, které nově otevřeli v Bartošovicích v Orlických horách. Představuje totiž celý královský dvůr patronky zdejších lesů, vod a hor, Kačenky. 

Nové hřiště nazvané Kačenčin královský dvůr jeho auitoři koncipovali jako pomyslný královský dvůr princezny Kačenky, vládkyně Orlických hor. Na královském dvoře se návštěvníkům představí šest dvořanů, kteří prezentují zajímavá místa v okolí Bartošovic: Loupežník Ledříček ze Zemské brány, Lyžařka Nella z Bartošovické sjezdovky, Anička z Anenského vrchu s rozhlednou, Divoška od řeky Divoké Orlice, Strážkyně podzemí Hanička a Vilík ze skanzenu v Uhřínově.

Každá postava má svoji atrakci, takže se děti mohou těšit na rozhlednu, loupežníkovu jeskyni, lanovku, unikátní podzemní pevnost a skluzavku s horolezeckou stěnou. Kromě těchto originálních herních prvků je pro nejmenší návštěvníky připraveno pískoviště, houpačky a další atrakce.

Odpočinkový areál doplňuje krytý altáne, informační tabule, stojany na kola i parkovištěm. „Chceme dětem i ostatním návštěvníkům nabídnout nové místo k odpočinku a zároveň jim představit naši obec a její okolí,“ říká o novém hřišti místostarosta obce Luboš Tylš.

Až na hranice

Kačenčin královský dvůr je součástí projekt Společně po nové cestě, který se zaměřuje na oživení obce Bartošovice v Orlických Horách. Chceme v budoucnu formou naučné stezky propojit dvě části obce vzdálené od sebe několik kilometrů.

Cesta začíná na nově vybudovaném dětském hřišti v centru obce a dále povede ke kostelu sv. Máří Magdalény, k chráněným dílnám Kopeček s košíkářskou, keramickou a tkalcovskou dílnou, podél státní hranice s Polskem, orlickohorskou přírodou, výhledem na sousední polskou stranu, a nakonec až ke kostelu sv. Jana Nepomuckého na Vrchní Orlici, který je citlivě zasazen do panoramatu Orlických hor.

Autor: red
Související články
Video se připravuje ...