Tip na výlet: Vyrazte s dětmi do skanzenu
Nevíte, co podniknout o víkendu? Vydejte se do některého ze slavných skanzenů a muzeí v přírodě. Užijete si zábavu, dobré jídlo a pití i trochu toho poučení.
Valašské muzeum v přírodě
Valašské městečkoAutor: www.vmp.cz
Snaží se tady o oživení zapomenutých tradičních řemesel, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu i zábavy našich předků. Pro letošní sezonu vám Valašské muzeum nabídne novou a levnější permanentku! Za dvacet evidovaných vstupů do muzea pro jednu osobu zaplatíte jen 350 Kč.Nejnavštěvovanějším areálem je Dřevěné městečko, ve kterém nahlídnete do způsobu života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu 20. století. V době hlavní turistické sezóny zde probíhají každý víkend folklorní a řemeslné programy a jarmarky a během léta také několik folklorních festivalů. Překvapí vás i expozice poštovního úřadu, která vám poskytne nejen stálé poštovní služby, ale nabídne i bohatý sortiment suvenýrů a dárků.
Skanzen Strážnice
Skanzen StrážniceAutor: www.nulk.cz
Příjemnou procházku v zeleni vám zpestří například ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob až po současnost. Je to jediná expozice svého druhu na našem území. V areálu skanzenu je umístěno celkem 64 stavení a dalších objektů. Expozice v nich umístěné vás seznámí se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví.Národní ústav lidové kultury zde pořádá nejrůznější atrakce pro veřejnost, mimo jiné stavění máje, dožínky nebo zarážení hory. Vždy poslední víkend v červnu se skanzen stává atraktivním prostředím pro programy Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice.
Přerov nad Labem
Přerov nad labemAutor: www.polabskemuzeum.czZdejší skanzen patří j vůbec nejstarším v Evropě, vznikl na konci 19. století z iniciativy majitele přerovského panství, jímž byl příslušník toskánské větve Habsburků, mořeplavec a arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský. Ten nechal upravit stavbu z počátku 18. století, bývalou panskou kovárnu a rychtu, na „staročeskou chalupu“ a vybavit ji národopisnými předměty, které nasbíral v okolních obcích.Později se správy ujalo Polabské muzeum v Poděbradech a začalo cíleně budovat skanzen.
Do okolí „staročeské chalupy“ byly postupně přeneseny vybrané a na původním místě ohrožené lidové stavby i další objekty. Takto se staly součástí polabského skanzenu například panské stavby – myslivna s hospodářským dvorem a bývalá bednárna s přilehlými zahradami. Těšit se můžete také na expozici mlynářství, starou školu nebo krásnou roubenou chalupu z osady Draho u Chleb nedaleko Nymburka z roku 1766. Ve světnici hospodáře se právě peče, celá expozice je totiž věnovaná jídlu. Nechybí ani výstava „zahrádky našich babiček“. Od jara do zimy se tady pořádají výstavy, lidové veselice a jarmarky s ochutnávkami regionálních specialit.
Skanzen Veselý kopec
Skanzen Veselý kopecAutor: www.vesely-kopec.czSkanzen dnes tvoří téměř třicet objektů, které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Při prohlídce se dozvíte spoustu zajímavostí ze života drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Zemědělské usedlosti doplňují drobné vesnické stavby (špýchar, chlívky nebo haltýř), ale také technické památky na vodní pohon. Nejvýznamnější z nich je vodní obilní mlýn. Uvidíte ale také bělidlo, včelín nebo zvoničku.
Pravidelně se tady konají kulturní akce, trhy a jarmarky.