Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Nejkrásnější místa Itálie: Kampánie, Sardinie, Kalábrie

7. června 2010 | 09:11

Itálie je co do popularity u českých turistů na třetím místě (po Chorvatsku a Slovensku). Její dlouhé pobřeží omývá ze západu Tyrhénské moře, z východu pak Jaderské.

Rady na cestu do Chorvatska
Chorvatsko: Podrobný průvodce pro motoristy
Velkým kladem severního pobřeží je to, že je pro naše turisty bez problémů dosažitelné autem. Blesk pro vás vybral nejzajímavější a nejoblíbenější oblasti Itálie.

Bibione, Caorle, Lido di Jesolo

(Vzdálenost z Prahy asi 760 km)

Nejoblíbenější česká letoviska se nacházejí mezi Terstem a Benátkami. Lignano, Bibione, Caorle a Lido di Jesolo se vyznačují mnohakilometrovými písčitými plážemi, ale také rušným životem ve dne v noci. Jedenáctikilometrová písčitá pláž v Bibione je široká 100 až 200 m, svou mírnou svažitostí do moře je ideální pro malé děti či hůře pohyblivé klienty. Pro děti je tady také velké množství toboganů a různých prolézaček v akvaparcích i mimo ně, nechybí lunapark, cyklostezky, diskotéky, bary atd.

Benátky jsou nejčastějším cílem výletů turistů z oblasti Bibione, Caorle a Lido di Jesolo
Benátky jsou nejčastějším cílem výletů turistů z oblasti Bibione, Caorle a Lido di Jesolo
Autor: scom

Tipy Blesku:
✔ Po příjezdu se informujte v recepci, zda je váš hotel ve slevovém systému Europa Card. Na tuto kartu vám budou poskytnuty slevy ve vybraných restauracích, prodejnách, apod. Seznam všech míst, kde slevová karta platí, je uveden v brožuře, která je součástí karty.
✔ Mezi městy Bibione a Caorle je cyklistická stezka dlouhá 58 km, řada hotelů má k dispozici půjčovnu kol za výhodné ceny.

Tipy na výlety:
✔ Benátky – Cestu do Benátek můžete zkombinovat – autobusem do přístavu Punta Sabbioni a dále lodí (cca 1 hod. autobusem a 20 min. lodí). Další možnost je vyplout lodí přímo z přístavu v centru Caorle, odkud trvá plavba asi 2 hodiny.
✔ Laguny lodí – vyhlídková plavba lodí po lagunách kolem městečka Caorle s vyjížďkou na volné moře. Zvláště působivá je noční plavba s pohledy na osvícené město Caorle.

Kampánie

(Vzdálenost z Česka, Praha – Paestum asi 1590 km, letiště: Neapol, asi 2 hodiny letu)

Tato oblast pobřeží Tyrhénského moře nad Neapolským zálivem je jedním z nejnavštěvovanějších míst Itálie. Nejpopulárnější je letovisko Palinuro s romantickými plážemi, útesy a jeskyněmi. V centru jsou uličky plné klasických italských obchůdků, pizzerií, restaurací, barů a především promenády podél přístavu. Každý pátek se tu koná vyhlášený trh.

Zátoka Palinuro je v Kampánii, na pobřeží Tyrhénského moře
Zátoka Palinuro je v Kampánii, na pobřeží Tyrhénského moře
Autor: scom

Kalábrie

(Vzdálenost z Česka asi 1600 km, Letiště: Lamezia Terme, asi 2 hodiny a 30 minut letu)

Tato oblast se vyznačuje teplým a příjemným podnebím od dubna do října a především nejčistšími úseky moře i pláží nejen v oblasti Itálie, nýbrž i celé Evropy. Od května do července se teplota vzduchu pohybuje kolem 30 °C. V červenci a především v srpnu dosahuje teplota 40 °C.

Kalábrie byla zahraničními turisty objevena teprve před pár lety, velmi populární je u Italů.

✔ Nejznámější letovisko je Scalea Nuova s desítkami hotelů, obchodů, barů, kaváren, diskoték a jiných kulturních a sportovních zařízení. Každé pondělí dopoledne se ve městě konají velké trhy. Výlety
✔ Sicílie – celodenní výlet lodí
✔ Liparské ostrovy (Lipari, Vulcano a Stromboli) – celodenní výlet lodí

Kalábrie (na snímku pláž Tropea) je oblíbeným místem dovolených i Italů, kteří by např. na Bibione ani nepáchli
Kalábrie (na snímku pláž Tropea) je oblíbeným místem dovolených i Italů, kteří by např. na Bibione ani nepáchli
Autor: scom

Ostrovní všehochuť

Itálie nemá tolik ostrovů, jako například Chorvatsko či Řecko, ale každý z nich je docela jiný. Italské ostrovy se stávají mezi turisty stále populárnější.

Sardinie – smaragdový ostrov

(Vzdálenost z Česka: asi 2 hodiny letu)

Sardinie je po Sicílii druhý největší středomořský ostrov. Klima je tu středomořské, průměrná teplota od července do září je 28 stupňů Celsia. Leží na západ od Itálie a je velký téměř jako Morava. Jedny z nejkrásnějších pláží jsou na pobřeží Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží).

U pobřeží ostrova Sardinie jsou na mnoha místech k vidění ruiny strážních věží z 15.–17. století
U pobřeží ostrova Sardinie jsou na mnoha místech k vidění ruiny strážních věží z 15.–17. století
Autor: scom

Tipy na výlety:
✔ Souostroví La Maddalena – Lodě vyplouvají z přístavu Palau na hlavním ostrově La Maddalena. Odtud vyjíždí vláček na ostrůvek Caprera, kde je muzeum vojevůdce Giuseppe Garibaldiho.
✔ Nuraghy – Záhadné stavby z dávné minulosti, kterých je na ostrově na sedm tisíc. Jejich pravý smysl a účel se dodnes nepodařilo pořádně objasnit. Nejvýznamnější je Nuraghe su Nuraxi, která je zapsána do seznamu UNESCO.

Suvenýry:
✔ Nejtypičtější jsou výrobky z korku – od podnosů a podložek až třeba po košile.
✔ Proslulé jsou sardské nože – cena dobrého nože začíná u 10 eur za centimetr střenky.
✔ Zemědělské výrobky – od místního vína a pálenky přes sušené klobásy a různé druhy medu (vřesovcový, eukalyptový atd.) až po sýry pecorino. Největší výběr ochutnávek najdete na místních statcích ve vnitrozemí nebo kolem západního pobřeží.

Sicílie – největší ostrov

(Vzdálenost z Česka: asi 2 hodiny letu)

Letoviska
✔ Giardini Naxos – přímořské letovisko na východním pobřeží Sicílie u Jónského moře přímo pod svahy Etny. Pyšní se nejkrásnějšími plážemi této části ostrova.
✔ Taormina Mare – Jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších městeček na Sicílii. Patří k nejdražším turistickým lokalitám v rámci celé Itálie, je s historickým městečkem spojena lanovkou.
✔ Letojani – příjemné menší letovisko položené přímo u moře, vzdálené asi 5 km severně od Taorminy. Návštěvníkům může nabídnout písečnou pláž, podél které se táhne 2 km dlouhá promenáda.

Tipy na výlety:
✔ Etna – výjezd lanovkou do 2504 m n. m. nebo jeepem až do 2900 m n. m. s místním horským průvodcem až k vrcholu Etny
✔ Syrakusy – historické město
✔ Liparské ostrovy – výletní lodí

Mnohé oblasti Sicílie si zachovaly panenskou čistotu, jako např. zátoka San Vito
Mnohé oblasti Sicílie si zachovaly panenskou čistotu, jako např. zátoka San Vito
Autor: scom

Ischia – lázeňský ostrov

(Vzdálenost z Česka, Praha: asi 1540 km, letiště: Neapol asi 2 hodiny)

Ostrov Ischia leží v Tyrhénském moři a je vzdálen 33 km od neapolského přístavu. Svůj věhlas získal díky svému mírnému a stálému podnebí, léčivým pramenům a léčebným procedurám. Je tu více než sto léčivých termálních pramenů, díky zásobám termální vody má téměř každý hotel na ostrově k dispozici termální bazén a bazén s minerální vodou. Mimo jiné tu pobývali i Karel Gott či Václav Havel.

Výlety:
✔ Ostrov Capri – mnozí považují za jeden ze sedmi novodobých divů světa. Plavba z Ischie na Capri trvá asi hodinu.
✔ Vesuv a Pompeje – Výlet lodí

Dominantou ostrova Ischia je Aragonský hrad nad přístavem
Dominantou ostrova Ischia je Aragonský hrad nad přístavem
Autor: scom

Elba – Napoleonův ostrov

(Vzdálenost z Česka: 1300 km, 1,5 hodiny letu)

Od italského pobřeží je ostrov vzdálen asi 10 km. Skvělé místo pro potápění, raritou je potopený lodní vrak a letadlo Cessna usazené na mořském dně. Potápěčská sezona na Elbě začíná o Velikonocích a uzavírá se koncem října. Počasí je mírné a stálé, v červenci a srpnu se průměrné maximální teploty pohybují okolo 26 °C.

Hlavní město ostrova Elba Portoferraio je zároveň i největším turistickým letoviskem
Hlavní město ostrova Elba Portoferraio je zároveň i největším turistickým letoviskem
Autor: scom

Lacona
Lacona je označení oblasti na jihu Elby, do moře zde vybíhá mys, který rozděluje záliv na dvě menší zátoky, jednu písčitou a druhou oblázkovou. V pozadí zálivu je vidět na obzoru z moře vystupující ostrov Monte Christo. Pláže jsou z jemného žlutého písku, vstup do moře pozvolný.

Portoferraio
Hlavní město a zároveň největší letovisko ostrova. Je tu množství restaurací a barů, malebné uličky.

Autor: red