Kupujeme vánoční stromek: Jak vybrat ten nejlepší a za kolik
Je neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. Vždyť kam jinam by Ježíšek nadělil své dárky než pod nádherně nazdobený stromek, ověšený jiskřícími prskavkami. Navíc krásně provoní celý byt. Jenže který vybrat, a jak? Poradíme vám!
Smrček, jedle, nebo borovička?
Vánoční stromek v tradičních barvách.Autor: archiv TescoJenže i tady platí jistá pravidla, která byste měli při koupi stromku respektovat. Pokud ovšem nechcete na Štědrý den zdobit opadané "koště". Oblíbený smrk totiž třeba vůbec není vhodný do panelákového bytu, který tradičně vyniká suchým vzduchem. Nádherně vonící klasika vám totiž v teplém panelákovém klimatu nevydrží ani týden. Smrk je lepší volit do chladnějších bytů s vyšší vlhkostí – nejlépe nad 50 procent.
Borovička je sice řidší, ale její svazky dlouhých, sytě zelených jehlic jsou velmi dekorativní. V teplých bytech navíc vydrží velmi dlouho, neopadává a není výjimkou, že vydrží až do Hromnic.
V mnoha domácnostech se stala symbolem Vánoc vznešená jedlička se svými tmavě zelenými lesklými jehlicemi. Ani ta v teplých bytech neopadává, pěkně provoní celý interiér a navodí sváteční atmosféru. Nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena.
- I když jste možná měli pochybnosti o tom, zda je dobré kupovat stromeček v mrazu na ulici, pamatujte si, že právě venkovní prodeje jsou tím nejlepším místem pro jejich nákup. Uřezané stromky totiž v teplu trpí, a když si je pak přinesete domů, brzy opadají.
Kde nakupovat
- Zdravý vánoční stromeček vypadá vždy svěží a jehličky má sytě zelené. Nikdy nekupujte stromek, jehož jehličky mění barvu, nebo dokonce už opadávají. Dobrou volbou není ani stromeček, který už má některé jehličky seschlé. Zdravý vánoční stromeček příliš neroní pryskyřici a jeho větve volně splývají do prostoru. Všímejte si, zda nemá polámané nebo odlámané větve.
Na co si dát pozor
Nikdy nekupujte stromek již zabalený. Případně poproste prodávajícího, aby vám stromeček rozbalil, abyste si jej mohli důkladně prohlédnout. Teprve až po výběru chtějte stromek svázat. Dříve se vázal provázkem, dnes jsou však již speciální sítě, které stromeček ochrání před polámáním. Takto svázaný stromeček se také lépe transportuje. Kolik zaplatíte
Vyberte si svůj budoucí vánoční stromeček pečlivě a nezapomeňte se o něj starat.Autor: Shutterstock- Prodává se za nejnižší ceny
- Cena: 190 Kč/m nebo 140 až 400 Kč/kus podle velikosti
- Jeho nevýhodou ale je, že brzy opadává
Smrk pichlavý (stříbrný smrček)
- Cena: 290 Kč/m; od 180 do 600 Kč/kus podle velikosti
- Jeho výhodou je, že má hustou korunu a pevné větve, takže unesou i těžší ozdoby. Navíc skoro neopadává
- Nevýhodou je tvrdé jehličí, které při zdobení více píchá do rukou
Borovice lesní
- Cena: 200 Kč/m; 200 až 500 Kč podle velikosti
- Výhodou je, že vydrží mnohem déle než smrk
Borovice černá
- Ceny: 280 Kč/m; 200 až 500 Kč za kus podle velikosti
- Výhodou je, že její jehličí skoro neopadává
- Nevýhodou pak může být to, že má širší a pevnou korunu, takže potřebuje více místa
Jedle kavkazská
- Bývá nejdražší
- Cena: 400 Kč/m; 400 až 1000 korun za kus podle velikosti
- Výhodou je, že větve udrží i těžší ozdoby
- Dlouho vydrží, téměř neopadává
Speciální akce
...Autor: ShutterstockPokud si v IKEA koupíte vánoční stromek za 499 korun a v období mezi 2. a 31. lednem 2015 přivezete spolu s účtenkou zpět, získáte 250 korun na kartě IKEA jako slevu na další nákup.
BAUHAUS
Najdete zde nejširší výběr čerstvě řezaných dánských jedlí Nordmann! Stromek vám pak zde rádi ořežou do stojanu a zabalí zdarma.