Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Hýčkejte své koberce!

10. října 2008 | 11:21

Na koberce se nedá dopustit v mnoha domácnostech. Přinášíme vám proto několik rad, které pomohou zachovat krásu každého koberce.

Bezpečnost v první řadě
Nejdůležitějším pravidlem, které byste měla respektovat, je správné upevnění koberce. Nebude vám pak hrozit podsmýknutí nebo zakopnutí o uvolněný okraj. Koberec připevněte oboustrannou lepicí páskou. Pokud ho pokládáte na citlivější krytinu, jako jsou například parkety, dejte pozor, aby vám je páska nepoškodila.

Údržba
Koberec nebude lapačem prachu a líhní pro roztoče, když ho alespoň jednou týdně pořádně vyluxujete. Jestliže jste alergická, měla byste ho vysát alespoň dvakrát týdně. A nezapomeňte si pořídit vysavač vhodný pro alergiky. Má totiž mikrofiltr, který alergenní složky do vzduchu nepropustí. A co se týče klepání koberců, neměla byste je této proceduře vystavovat častěji než 2x ročně.

Jestliže jste alergická, měla byste koberec vysát alespoň dvakrát týdně.
Jestliže jste alergická, měla byste koberec vysát alespoň dvakrát týdně.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Co se skvrnami?
Pokud je váš koberec hrozivě špinavý, vysavačem to asi nespravíte. V takovém případě vezměte na pomoc silnější zbraně. Nejlepší je použít tepovač a vyprat zašpiněné místo vhodným čisticím prostředkem na koberce. Příjemným vedlejším efektem praní je oživení zašlých barev. A na menší skvrny si vystačíte sama. Všeobecně platí – čím rychleji, tím lépe! Čistěte skvrnu směrem od okraje ke středu, abyste ji zbytečně nerozšířila.

První pomoc při polití
Jestliže se vám "podaří" koberec polít, vysajte z něho co nejvíce tekutiny za pomoci papírových kuchyňských utěrek. Poté vezměte hadřík a vlažnou vodu – ale bez čisticího prostředku. Ten by totiž způsobil rychlejší znečištění ošetřené plochy.

Zaschlé nečistoty
Může se stát, že si znečištění hned nevšimnete, takže špína je už v tkanině pořádně zažraná. V takovém případě ji opatrně vyškrabte lžící nebo tupou stranou nože. Zbytky špíny vám opět pomůže vyčistit přípravek určený pro praní koberců.

Autor: bm, ola, duš