UNO: Revoluce na české taneční scéně
Taneční skupina UNO, kterou Richard Hes založil v roce 1987, přinesla revoluci na československou taneční scénu. Skupina se stala symbolem kreativity, profesionality a energie, která ovlivnila nejen taneční, ale i divadelní a hudební scénu. UNO byla známá inovativním přístupem, který kombinoval moderní choreografie s muzikálovou estetikou a výrazovými prvky. Tento přístup dal vzniknout nové vlně zájmu o moderní taneční styly, jako je break dance, locking, popping, a později i hip hop, které začínaly být populární po celém světě.
VIDEO: Zlatý Oskar Hes po StarDance: "Dám si pivo a prasárničku! Třeba burger"
UNO vzniklo z původního Studia tanečního pohybu, které Richard Hes vedl už od počátku 80. let. Studio se zaměřovalo na experimenty s moderními tanečními styly a na integraci těchto nových prvků do československé taneční scény. Svůj první velký úspěch zaznamenalo v Bratislavě s choreografií Autodestrukce, která zvítězila v prestižní soutěži Czech Dance Masters v roce 1989. Tato soutěž byla jednou z nejvýznamnějších tanečních událostí v bývalém Československu a měla zásadní vliv na rozvoj moderního tance v regionu.
Po tomto úspěchu Richard Hes založil profesionální soubor UNO, který se stal nedílnou součástí slavných muzikálů jako Dracula nebo Monte Cristo. K dalším významným projektům skupiny patřila taneční představení jako Šachmat, Carmen nebo Nikita. Tato představení ukázala nejen taneční umění, ale i schopnost propojit tanec s příběhem a emocemi. Skupina UNO také často spolupracovala s předními českými umělci, jako byli Jiří Korn, Lucie Bílá nebo Daniel Hůlka, a stala se součástí mnoha významných kulturních projektů.
UNO oslovovalo diváky nejen doma, ale i na zahraničních scénách. Měla vystoupení v několika evropských zemích a její energetická vystoupení byla obdivována pro svou preciznost a schopnost propojit techniku s emocemi. Vedle muzikálových projektů vystupovala skupina i na samostatných tanečních akcích a festivalech, kde představovala československou taneční kulturu na mezinárodní úrovni. I když UNO v 90. letech ukončilo činnost, její členové pokračovali v samostatných projektech a odkaz této legendární skupiny stále inspiruje nové generace tanečníků a choreografů.
Richard Hes: Vizionář a zakladatel
Richard Hes (1963 - 2014) byl jedním z nejvýznamnějších choreografů své doby. Jeho talent, energie a neotřelé nápady definovaly éru, kdy tanec v Československu získal nové dimenze. Hes vedl UNO s neuvěřitelnou vášní a jeho inovace posunuly hranice toho, co bylo na jevišti možné. Byl známý svou schopností kombinovat moderní taneční styly s divadelními a muzikálovými prvky, což mu umožnilo vytvářet originální a vizuálně silná vystoupení.
Kromě uměleckých úspěchů byl Richard Hes také člověkem, který čelil životním výzvám, jež však zvládal s odhodláním. Svou lásku k tanci a umění předal i svým synům Oskarovi a Oliverovi. Oskar Hes, vítěz letošní StarDance, tak svým triumfem navázal na otcův odkaz a připomněl jeho vliv na českou taneční scénu.
Do tanečního nebe odešel příliš brzy
Richard Hes neustál svou slávu, bezhlavě utrácel vydělané peníze a naplno propadl alkoholu. Po úspěšné léčbě se dostal znovu na vrchol, dokonce byl v roce 2007 jedním z porotců StarDance. O pár let později mu ale diagnostikovali rakovin slinivky břišní. Před smrtí se tak ocitl v hospici, kde v roce 2014 upadl, poranil si koleno a krátce nato zemřel.
Marcela Karleszová: Múza a opora
Marcela Karleszová, dlouholetá partnerka Richarda Hese a matka jejich synů, byla jednou z výrazných osobností taneční skupiny UNO. Jako přední tanečnice přispěla k úspěchu skupiny nejen svým talentem, ale také elegancí a odhodláním. Marcela byla zároveň pevnou oporou Richarda Hese v jeho životě i kariéře. Její přínos nebyl jen na jevišti - hrála klíčovou roli i v zákulisí, kde podporovala týmovou soudržnost a pomáhala udržovat skupinu na vrcholu. Svým synům předala lásku k umění a její příběh dokládá, jak důležitá je rovnováha mezi profesionálním a osobním životem.
Richard Genzer: Od UNO na vrchol showbyznysu
Jedním z klíčových členů skupiny UNO byl také oblíbený herec a komik Richard Genzer. Během svého působení ve skupině jako tanečník vynikal a jeho smysl pro humor a pohybovou preciznost ho brzy katapultovali na divadelní i televizní jeviště. Richard Genzer často vzpomínal na náročnost tréninků pod vedením Richarda Hese, které však formovaly jeho profesionální kariéru. Právě zkušenosti z UNO mu otevřely dveře do muzikálového světa, například do legendárního Draculy. I dnes se Genzer hlásí k odkazu skupiny, která ho naučila disciplíně, píli a lásce k pohybu.