Rodina byla pronásledována komunistickým režimem
Ester Janečková má židovské kořeny a pochází z umělecko-intelektuálního prostředí. Narodila se jako nemanželská dcera literární historičky Marie Rút Křížkové a známého divadelního dramaturga Oty Ornesta, který byl starším bratrem básníka Jiřího Ortena. Švagrovou Ester Janečkové je známá herečka Daniela Kolářová. Dětství Ester bylo poznamenané bojem rodičů s tehdejším socialistickým režimem a neustálým strachem, protože její matka Rút Křížková byla mluvčí Charty 77 a otec byl ve vězení.
VIDEO: Na Havla mám největší vzpomínky z doby totality, říká Ester Janečková
Ester, stejně jako její sestry, nejprve studovala zdravotnickou školu, protože ji to táhlo k tomu pomáhat lidem. Jedna z jejích sester je zdravotní sestrou, druhá známou psychiatričkou. Nakonec však u Ester zvítězilo umění a dar slova, takže po návratu z Anglie, kde působila jako au pair, začala externě spolupracovat s Českým rozhlasem a televizí.
Proslavily ji pořady Pošta pro tebe a Sama doma
Mezitím nastoupila na AMU, kde začala nejprve studovat režii, ale nakonec si vybrala obor herectví. Už v průběhu studia hrála v Divadle Na zábradlí, pak se stala členkou divadelního souboru Miriam. Od roku 2005 začala moderovat pořad Pošta pro tebe, v němž pomáhala lidem hledat své rodinné příslušníky a řešit spletité vztahy. Moderovala také pořad Sama doma, takže jako moderátorka v České televizi je Ester nejznámější a stala se divácky velmi oblíbenou, především pro svou laskavost a empatický přístup k lidem. Málokdo však ví, že si Ester zahrála i v televizních seriálech a filmech. V roce 2007 to byly Trapasy, o rok později komedie Nestyda s Jiřím Macháčkem v hlavní roli a o další rok později již méně úspěšná komedie Ulovit miliardáře.
Objevila se také v seriálech Ententýky, Nevinné lži nebo MOST! V drtivé většině ale spíše moderovala nebo vystupovala v různých dokumentárních pořadech, ať už to byla 13. komnata Ester Janečkové, nebo třeba úspěšný životopisný dokument Heleny Třeštíkové nazvaný Ester. Zazpívala si třeba i v pořadu Duety společně s Kamilem Střihavkou. Jednu dobu se věnovala také úpravám dialogů pro české znění zahraničních filmů a seriálů.
Sebevražda synovce odstartovala pomoc homosexuálům
Další činnost Ester Janečkové je veskrze charitativní a sociálně podpůrná. Například podpořila informativní kampaň odsouzeni.cz, která poukazovala na velký počet dětí v dětských domovech a kojeneckých ústavech. Pomáhala také jako patronka nadace Motýlek, která se stará o volný čas handicapovaných dětí. Po sebevraždě svého 14letého synovce Filipa v roce 2014, který neunesl chybějící podporu a odsouzení kvůli tomu, že byl gay, začala Ester studovat psychoterapii. Otevřeně hovořila o tomto tématu a začala podporovat mladé lidi, aby se nebáli vyjít s pravdou ven. Založila online poradnu sbarvouven.cz a zdá se, že právě tato krutá rodinná tragédie odstartovala její životní poslání: pomáhat dětem a dospívajícím s jejich trápením.
Manželství krizi přestálo
Ester je sama zasloužilou matkou a byla zvyklá pomáhat s dětmi také své sestře Svatavě, které se jich narodilo dokonce osm. Ester Janečková se provdala za chirurga Zdeňka Janečka a má s ním tři děti, dva syny a jednu dceru. Manželství ustálo velkou krizi a četné nevěry ze strany manžela, takže s odstupem času na usmířenou přišla po dvou synech Krištofovi a Cyrilovi ještě holčička Sára. Ester pak ještě ve čtyřiceti letech čekala čtvrté miminko, ale tohle těhotenství bohužel nedopadlo dobře - na ultrazvukovém vyšetření zjistila, že dcerka krvácí z placenty a přestalo jí tlouct srdíčko. Dnes je už ale šťastnou babičkou.