Jak šel čas s Lídou Baarovou: Prvorepubliková krasavice znovu v kinech
Jen málokterá herečka si prošla takovými zvraty. Z národem milované a obdivované ikony se kvůli jednomu milostnému vzplanutí stala nepřítelem státu uvrženým v zapomnění. O jejím dramatickém osudu vznikl nejen výpravný celovečerní film Filipa Renče, ale i celovečerní dokument Heleny Třeštíkové. Oba dva mají v kinech premiéru právě teď.
- Lída Baarová, vlastním jménem Ludmila Babková, se narodila 7. září roku 1914 v pražských Nuslích v rodině úspěšného podnikatele. Patřily jim obchodní domy Brouk a Babka. Svůj pseudonym si pak zvolila podle rodinného přítele, básníka a spisovatele Jindřicha Šimona Baara.
1914 – dcera podnikatele
- Filmovou kariéru Lídy Baarové má na svědomí hlavně režisér Karel Lamač. Byl její první vážnou známostí a dal jí šanci ve filmu Lelíček ve službách Sherlocka Holmese.
1932 – start filmové kariéry
1935 – velká láska Fröhlich
Ve filmu Barkarola s ní hrál populární německý milovník Gustav Fröhlich, se kterým pak měla několik let poměr. Nikdy mu neodpustila, že se prý postaral o to, aby ji lékař během zákroku kvůli mimoděložnímu těhotenství sterilizoval. Přestože byla Baarová dvakrát vdaná, zůstala bezdětná.- Během olympijských her v Berlíně se potkala s ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Stala se jeho milenkou a jejich poměr trval až do doby, než si Goebbelsova žena Magda stěžovala u Adolfa Hitlera. Lída pak nemohla veřejně vystupovat ani natáčet, a dokonce ji sledovalo gestapo. V roce 1938 se s pomocí svého tatínka vrátila do Čech.
1936 – olympijské hry a Goebbels
1937 – Hollywood volá
Jako slavná mezinárodní hvězda dostala Baarová v roce 1937 nabídku od americké společnosti MGM k natáčení v Hollywoodu. Tu odmítla, a toto své rozhodnutí později pokládala za největší chybu svého života.- Dvojrole komtesy Blanky a filozofky Vlasty v komedii Dívka v modrém jí přinesla konečně ocenění kritiků. S filmovým partnerem Oldřichem Novým ji pojilo letité přátelství. Lída se ve svých vzpomínkách vyjádřila: „... a tak jsme se spolu jednou vyspali v mém autě.“
1939 – přelomová Dívka v modrém
1946 – rok velkých ztrát
V roce 1946 spáchala skokem z balkonu sebevraždu Lídina milovaná sestra – také slavná herečka – Zorka Janů. V té době byla Baarová ve vězení a tuhle část života považovala za jednu ze svých nejtěžších – i kvůli tomu, že se za ni cítila částečně zodpovědná. Zorce totiž kvůli sestřině minulosti zakázali hrát, a ona tak údajně ztratila smysl života. Ve stejné době zemřela i Lídina maminka.- Na svou filmovou kariéru navázala Lída Baarová v padesátých letech v zahraničí, především v Itálii a Španělsku. Nejvýznamnějším filmem z té doby je Vitelloni (Darmošlapové). Od konce padesátých let už se pak věnovala pouze divadlu.
1953 – herečkou ve vyhnanství
2000 – poslední klapka
27. října roku 2000, ve věku 86 let, umírá Lída Baarová v Salcburku. Osamělá a zbavená svéprávnosti. Obě slavné herecké sestry nakonec odpočívají v rodinném hrobě spolu se svými rodiči.- Letos v lednu přicházejí do kin hned dva nové filmy, které pojednávají o životě téhle nezapomenutelné české krásky. Celovečerní dokument Heleny Třeštíkové Zkáza krásou a hraný film režiséra Filipa Renče Lída Baarová. Role Baarové se zhostila slovenská herečka Táňa Pauhofová.
2016 – film a dokument
Video se připravuje ...Video se připravuje ...
Klíčová slova:
ze života hvězd, vip, Lída Baarová, Filip Renč, helena třeštíková, josef goebbels, dokument, film
Diskuse ke článku
.