Nejčastější přešlapy v péči o svetry: Stylistka varuje, jak je spolehlivě zničíte!
Svetry jsou zejména v zimní sezoně nepostradatelnou součástí našeho každodenního života. Dodají do looku teplou náruč, nekonečné pohodlí, ale i elegantní náboj. Ne vždy jim ale jejich služby vracíme a často je nevědomky ničíme. Jak o ně tedy pečovat, aby nám vydržely roky a vypadaly stále jako nové? Podrobný manuál nám popsala renomovaná stylistka Irena Vokrojová, která nás vzala do světa kvalitního úpletu v pražském obchodním domě VAN GRAAF.
Kvalitní materiály jako kašmír, mohér nebo alpaka si zaslouží zvláštní péči. Jak říká Irena Vokrojová, údržba svetrů totiž patří do takzvané „vyšší dívčí“ a při jejich koupi je tak zapotřebí si uvědomit, jak moc se o ně chceme starat. Jejich prvotřídní kvalita je totiž přímo úměrná k větší péči. Ta se vám ale zúročí v podobě nadčasových kousků, které nepodléhají času a navíc vás v nepříznivém počasí spolehlivě zahřejí. Jakých chyb se tak vyvarovat, abyste svým hřejivým oblíbencům prodloužila životnost?
Co nejméně prát
Jednou ze základních chyb je časté praní, které může poničit nejen materiál, ale také způsobit ztrátu tvaru. „Pokud můžete svetr vyvětrat na vzduchu, nechat v chladu, tak mu to častokrát pomůže víc než praní,“ upozorňuje na úvod na největší pochybení stylistka.
Na všechny rady od stylistky se podívejte v následujícím videu:
Video se připravuje ...Ruční praní
Jakmile ale dojde na potřebné praní, řiďte se návodem uvedeným na svetru. Irena Vokrojová přece jen doporučuje co nejšetrnější zacházení. „Doporučuji prát ideálně ručně, a pokud štítek radí prát svetr na 30 stupňů, perte i v pračce na ruční praní, nikoli na uvedené stupně, a to s maximálně 600 otáčkami. Z pračky pak vytáhnete opravdu vlhký svetr, který nechte poté vodorovně usušit.“
Vodorovné skladování
Hlavní roli hraje také správné skladování. „Svetry vždy skladujeme tak, aby byly vodorovně položené, nikdy je nenecháváme viset na ramínku. A to je další z častých chyb, protože pokud ho pověsíte, okamžitě ztrácí svoji formu,“ upozorňuje Irena Vokrojová. Nezaměňujte to s uskladněním v obchodě. Úpletové modely jsou pověšené, aby byly lépe viditelné, jinak by je zákazníci mohli snadno přehlédnout.
Sušička jako hlavní zabiják svetrů
Pokud se vám někdy stalo, že jste hodila svetr do sušičky i na sebevíc šetrný a krátký program, dáte nám za pravdu, že se s kvalitním svetrem opravdu můžete posléze rozloučit. Velikost se totiž rapidně zmenší a nepomůžou vám v tom následně ani ty nejlepší triky. „Proboha, hlavně žádná sušička! A pokud si pořídíte svetr z kašmíru, alpaky nebo třeba z mohéru, vřele doporučuji ho jen pomačkat v ruce, a to ideálně v dětském šamponu. Žádné prací prostředky. Dostanou se totiž dovnitř vlákna a pak svetr tvrdne,“ potvrzuje a dodává další tip stylistka.
Žmolky neznamenají konec svetru: Jak je ale odstranit?
Objevily se na vašem oblíbeném kousku nevzhledné žmolky, a to už krátce po koupi? Panice propadat nemusíte. Přirozeně totiž ke svetru patří a stává se to i u kvalitních věcí. Většinou se tvoří tam, kde se nám tře ruka nebo trup, ale i v momentě, kdy nosíme crossbody kabelku. „Žmolky neznamenají konec svetru a jdou snadno odstranit. Existují různé ruční odstraňovače žmolků, ale i modely na baterie. Pokud fandíte spíše první ruční variantě, stačí česat svetr proti srsti a žmolky se vám v odžmolkovači ihned zadrží,“ říká stylistka a dodává, že na cestách poslouží i klasické holítko.
Tip závěrem
Ačkoli se může zpočátku zdát péče složitá, hřejivost svetrů z kvalitních materiálů vás přesvědčí o tom, že za to opravdu stojí. Nekvalitní materiály vás ubírají nejen o teplo, ale i o peníze vzhledem k rychlému zničení. „Plošně odrazuji od umělých materiálů. Pokud je ve svetru příměs akrylu, tak to není špatně. Ale na polyester opravdu zapomeňte. Velmi rychle se vám zničí a hlavně vůbec nezahřeje. A také mysleme na ten dopad na planetu,“ potvrzuje a uzavírá stylistka.
Co ještě prozradila stylistka v péči o svetry? To se dozvíte ve videu na první stránce!