Móda ze Soči 2014: Sluší to českým sportovcům?
Zimní olympijské hry v Soči 2014 jsou v plném proudu a Česká výprava se už nyní může pyšnit několika drahými kovy. A protože nám není příslušno hodnotit sportovní výkony jednotlivých zemí, pustili jsme se alespoň do hodnocení olympijských kolekcí oblečení.
- Musím se přiznat, že z olympijské kolekce pro LOH v Londýně 2012, se mi protáčely panenky úlekem. A tak není divu, že ke kolekci pro ZOH v Soči 2014, která je ze stejné dílny, jsem byla opravdu skeptická. Kupodivu jsem byla ale docela příjemně překvapená. Kolekce inspirovaná první československou známkou s lipovými listy, která je dílem Alfonse Muchy sice není mým favoritem, ale dá se říci, že mezi ostatními outfity světových výprav slušně obstála.
Česká republika (design Alpine Pro)
Francie (design Lacoste)
Jako milovnice jednoduchosti a nenásilných barevných kombinací jsem s blažeností povzdechla nad oblečením, které si do ruské Soči vezla výprava z Francie. Značka, kterou založil tenista René Lacosta v roce 1933, je od svého vzniku spjata se sportem, ale i s elegancí, což se na olympijské kolekci projevuje. Kolekce v barvách bílé, šedé, tmavě modré doplněná červenými akcenty dostála pověsti o tom, že Francouzi mají šmrnc.USA (design Ralph Lauren)
Oblečení, které si do Ruska vzala výprava z USA je opět z dílny světového návrháře Ralpha Laurena a je na něm nepřehlédnutelný patriotismus, který je pro Američany typický. Mě osobně se kolekce připomínající díky svetrům se šálovým límcem a pohorkám americkou eleganci 60.let, líbí natolik, že ani nevadí její okázalost a snobství.Polsko (design OTCF)
Do top 5 nejlepších kolekcí olympijských výprav určitě patří Poláci. Jejich bílo-šedé oblečení s červenými detaily evokuje nejen zimní sporty, ale působí také elegantně. Ženské kousky oblečení jsou navíc zdobené krystaly Swarovsky. Polská značka se tak rozhodně za své dílo nemusí stydět.Švédsko (design H&M)
Švédské sportovce na ZOH v Soči 2014 oblékla značka H&M a opravdu se předvedla. Značka, která je známá svými kolaboracemi se světovými návrháři, se ani při navrhování olympijského oblečení nedržela při zemi. Luxusní modro-zlato-modré kombinace a nesmrtelnou černo-bílou, doplňují kousky s hadím vzorem a v lehce halucinogenních barvách. Tahle kolekce rozhodně není nudná a zaujme na první pohled.Německo (designer Bogner pro Adidas)
Mezi oblečení, které rozhodně nikdo nepřehlédne, patří to, které si s sebou přivezla výprava z Německa. Z její barevnosti přechází zrak, ale věřte, že se designér William Bogner nezbláznil, naopak. Olympijská kolekce s nonšalancí protestuje proti ruskému utlačování gayů a lesbiček, právě tím, že zvolila oblečení v barvách vlajky této menšiny.Mexiko (design Kappa)
Jestli nějaká země poukazuje na své kořeny, pak je to Mexiko. Jejich toreadorská kombinéza přímo vyzívá k boji a odhodlání zvítězit.Lotyšsko (design Natalija Jansone a Gvido Zalitis)
Velkým zklamáním je pro mě osobně oblečení lotyšské výpravy. Mám z ní pocit, že jsou opět osmdesátá léta a tohle oblečení si mohu ušít podle střihu z časopisu Žena a móda. Hnědé kabáty navíc působí, jako by je sportovci svlékli před odjezdem z horských pastevců, kteří teď kvůli tomu mrznou. Chtělo by to zkrátka přestat se držet při zemi.Švýcarsko (design Ochsner sport)
Kdybych měla někoho politovat za to, jaké oblečení musí v Rusku nosit, pak by to mezi jinými byli určitě Švédové. Spíše než sportovní elitu mi v červeno-černých oblecích, doplněných o stříbrné vesty, připomínají automechaniky.
Klíčová slova:
móda, trendy, olympiáda, Soči, olympijské kolekce
Diskuse ke článku
.