Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Štíhlý pas i ve středním věku? Stačí pravidelně cvičit jógu

4. srpna 2009 | 16:03

Udržet si štíhlý a pevný pas i po čtyřicítce je pro většinu lidí téměř nemožné a žádá si velké úsilí. Jenže podle washingtonských odborníků to platí jen tehdy, když se věnuje člověk běžnému cvičení.

Ale pokud vsadí na pravidelně vykonávanou jógu, výsledky jsou až překvapivě pozitivní. Východní systém cvičení je účinný na zeštíhlení pasu i u osob ve věku mezi 45 a 55 roky.

Podle expertů z Onkologického výzkumného centra Freda Hutchinsona v Seattlu je jóga velmi vhodná pro široké spektrum lidí různých věkových skupin. Vyhýbat se jí musejí jen lidé se specifickými zdravotními vadami, ale jinak zeštíhluje pas u žen i mužů a to i ve středním věku.

„Muži a ženy s nadváhou, kteří praktikovali jógu, zhubli kolem 2,3 kilogramu, zatímco ti, kteří nepraktikovali jógu, přibrali 6,3 kilogramu během deseti let,“ uvedl autor studie profesor Alan R. Kristal. Podle něj nepůsobí jóga na hubnutí jen pálením kalorií, přičemž za tím účelem je potřeba vykonávat fyzicky náročnější formu cvičení, ale působí také na duši. Propojuje tělo a mysl a lidé se naučí lépe poslouchat svou fyzickou schránku, takže se méně přejídají.

„Většina lidí nepraktikuje jógu způsobem, který by byl dostatečně aerobní a pomohl pálit kalorie, takže v tom musí být ještě něco jiného,“ přiznává odbornice na jógu a spoluautorka studie Denise Benitezová.

Autor: Famous
Diskuse ke článku
.