Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Kojení může dětem zachránit život

Během praxe jsem zažila příběhy veselé i smutné.
5. dubna 2010 | 09:52

Pokud by by 90 procent Američanek kojilo své dítě v průběhu prvních šesti měsíců jeho života, ročně by se v USA zachránily životy asi 900 dětí a ušetřily by se miliardy dolarů. Uvádí to publikovaná studie v časopise Pediatrics.

Podle statistik kojí 43 procent amerických maminek své dítě během prvních šesti měsíců alespoň částečně. Pouze 12 procent se prý řídí doporučením americké vlády, že mají své dítě během prvního půl roku krmit pouze mateřským mlékem.

Podle studie stovky dětí ročně v USA umírají nebo musejí být nákladně léčeny kvůli zdravotním problémům, kterým by kojení umělo předejít. Jde prý o různé břišní viry, ušní infekce, astma, dětskou cukrovku nebo leukémii.

Matky se o kojení rozhodují v rámci životního stylu

"Šíře zdravotních výhod spojovaných s kojením se podhodnocuje," uvedla internistka Melissa Barticková z lékařské fakulty Harvardovy univerzity. Podle ní se někdy rozhodnutí matek nekojit označuje za volbu spojenou s životním stylem, jde však prý spíš o volbu rozhodující o zdraví.

Mateřské mléko totiž obsahuje látky, které pomáhají potírat u novorozenců infekce. Ovlivňuje také hladinu inzulinu v krvi, takže u kojených dětí je nižší riziko vzniku cukrovky nebo i leukémie.

Autor: ČTK, ama