Víte, že strava, kterou dáváte svému děťátku v prvních třech letech může změnit celý jeho život? Dětská výživa ovlivňuje nejen celoživotní stravovací návyky, ale i to, zda mu už v mladém věku bude hrozit infarkt.
Výživa ovlivňuje zdraví
Kritické období, kdy složení stravy může ovlivnit kvalitu života i na několik desetiletí, začíná už v prenatálním stadiu a trvá zhruba do tří let věku. V tomto období prochází organismus největšími změnami, z nichž některé si může nést až do dospělosti. Nejde jen o riziko vzniku obezity a srdečních onemocnění, ale také o fungování imunitního systému a později o správnou funkci mozku. Proto je důležité pěstovat vhodné stravovací návyky už od kojeneckého věku.
Příliš sladkostí
Pediatři jsou současnou výživou dětí znepokojeni. Jeden z nejproblematičtějších faktorů je podle nich příliš mnoho sladkostí a sladkých nápojů, nedostatečný pitný režim a nedostatek ovoce a zeleniny v dětské stravě. Základní příčinou těchto problémů jsou zažité stravovací návyky v rodinách, protichůdné informace a nedostatečné znalosti o správné výživě dítěte.
Co by měli rodiče vědět
* O SOLI
Děti by měly konzumovat jen desetinu množství soli v porovnání s dospělými. Rychle si totiž zvyknou na vysokou hladinu soli v potravě, což vede k její zvýšené spotřebě v pozdějším věku.
* O MLÉCE
Předčasný přechod na kravské mléko pediatři nedoporučují zejména proto, že obsahuje 2x více soli než standardní kojenecká mléka.
* O "ZDRAVÝCH" CEREÁLIÍCH
Skrytou sůl obsahují i potraviny určené k rychlé přípravě, například snídaňové cereálie (pro děti starší tří let), i když bývají označovány jako zdravé a přírodní.
* O CUKRU
Sladké potraviny nejsou pro děti vhodné. Ve stravování dětí má svoje místo strava s omezeným obsahem cukru podávaná střídmě a s ohledem na správnou ústní hygienu.
* O ŽELEZE
Potřeba železa nezbytného pro růst mozku je nejvyšší u dítěte ve věku kolem 7 měsíců. Proto je důležité, aby i strava byla přizpůsobena jednotlivým stadiím vývoje jedince.
* O OVOCI
Dítě by mělo dostávat 2-3 porce ovoce denně. Jejich velikost by se měla postupně zvyšovat. Z několika lžiček ovocného příkrmu v prvních měsících až po dávku, která zhruba odpovídá velikosti pěsti batolete. Jednu dávku lze nahradit 100% ovocnou šťávou.
Děti a zelenina
* Batolata často rezolutně odmítají zeleninu, zejména tu, která má zelenou barvu (například brokolici).
* Když už dítě přistoupí na konzumaci určitého druhu zeleniny, obvykle ji nejprve až 10x ochutná. Není to nic zvláštního, protože je přirozené, že člověk odmítá kyselé a hořké chutě.
* Dítě spíše akceptuje sladší a hutnější zeleninu, jako jsou hrášek a mrkev. A nejčastěji odmítá hořké druhy, jako například květák a brokolici.
DOPORUČUJEME
Vítek Chaloupka: Jak (ne)krmit otesánka
Znýmý dietolog se pokouší novou kuchařskou knihou bojovat proti aktuálnímu problému dnešní doby - dětské obezitě. Nabízí řadu receptů a rad a především myšlenku, že fyzická a duševní kondice dětí je především v rukou rodičů.
XYZ, váz., 208 str., 199 Kč